SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD’den Avrupa’ya gaz sevkiyatı başladı

Gaz taşıyan tanker ABD’den Avrupa’ya yol aldı.

Haber Giriş Tarihi: 22.04.2016 10:23
Haber Güncellenme Tarihi: 22.04.2016 10:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD’den Avrupa’ya gaz sevkiyatı başladı

ABD, ilk defa gazını Avrupa’ya gönderdi.

Amerikan The Wall Street Journal gazetesi, sıvılaştırılmış gazı taşıyan tankerin ABD’nin Louisiana eyaletinden Portekiz’e doğru çıktığını bildirdi.

Analiz uzmanları, uzun zamandır Rusya’nın egemen olduğu Avrupa gaz piyasasının, Amerikan gazın sevkiyatlarından sonra ciddi değişikliklere uğrayabileceğini belirtti.

Avrupa'nın ana finans şirketlerinden biri olan Société Générale’nin analiz uzmanı Thierry Bros, “Bu durum, Amerikan sıvılaştırılmış gazı ile boru hattı aracılığıyla gelen gaz arasındaki yeni fiyat savaşının başlangıcı” dedi.

ABD, sıvılaştırılmış gazın ihracatını Şubat ayında başladı. O zaman Cheniere Energy şirketi, gaz sevkiyatını Brezilya’ya gerçekleştirdi. Ondan sonra Cheniere Energy, birkaç Avrupalı tüketici ile uzun vadeli kontratları imzaladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin, Avrupa’da tüketilen gazın üçte birini sağlayan Rusya ile rekabet etmek zorunda kalacağını anlatan analiz uzmanları, Avrupa ülkelerin ayrıca Norveç, Cezayir ve Yakın Doğu’dan da gaz aldığını hatırlattı.

Tahmini verilerine göre, Amerikan gazın, Rus gazından daha ucuz olacağından dolayı Rusya’nın da gaz satışlarında ciddi indirimlere gitmek zorunda kalacak.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.