SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD Dışişleri Bakanı'nın ses kayıtları basına sızdı

ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin bir toplantıda Suriye ve Rusya hakkında sarf ettiği sözlerin ses kayıtları basına sızdı.

Haber Giriş Tarihi: 02.10.2016 09:49
Haber Güncellenme Tarihi: 02.10.2016 09:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD Dışişleri Bakanı'nın ses kayıtları basına sızdı

New York Times gazetesi, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yabancı diplomatlar ve Suriye'de insani yardım faaliyetlerinde bulunan Suriyeli sivillerle yaptığı belirtilen bir toplantıya ilişkin ses kayıtlarını yayınladı.

Anadolu Ajansı'nın aktardığı habere göre, John Kerry, ses kayıtlarında, Beşşar Esad'a karşı askeri müdahalede bulunulması noktasında Başkan Barack Obama yönetiminden yeterince destek görmediğinden şikayet ederken, "Obama yönetimi içerisinde Suriye'de askeri güç kullanılması için sadece 3-4 kişi destek verdi, ben tartışmayı kaybettim." ifadesini kullandı.

Kerry'nin, kayıtlarda kendisinin Esad'a karşı askeri güç kullanılması için yönetime baskı yaptığını iddia ederken de şunları kaydetti:

"Elinde bulundurduğu silahlardan dolayı Esad'ın peşinden gitmemiz gerektiğini söyleyen bendim ve daha sonra ise durum farklı bir şekilde gelişti. Fakat en temelinde Kongre bunun için oy kullanılmasına dahi izin vermedi."

 

"Ruslar gibi davranmıyoruz"

New York'ta Birleşmiş Milletler (BM) toplantısı sırasında John Kerry'nin sözlerinin kaydedildiği belirtilirken, Kerry'nin konuşma esnasında Rusya hakkında sarf ettiği sözler de dikkati çekiyor.

Kerry'nin, Rusya'nın herhangi bir uluslararası hukuku gözetmediğini belirttiği konuşmasında, "Biz Ruslar gibi davranmıyoruz. Suriye'de jetlerimizin uçmasının tek sebebi DAEŞ'e karşı verdiğimiz mücadele." dediği belirtildi.

 

Hicab, Kerry ile görüştü

Bu arada Suriyeli muhalif grupların oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi Başkanı Riyad Hicab'ın ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile telefonda Halep'te yaşanan saldırıları görüştüğü bildirildi.

Komiteden yapılan yazılı açıklamaya göre Hicab, Kerry ile gerçekleştirdiği görüşmede, Halep'te "gerçek bir felaket yaşandığı" ve bunun yaklaşık 6 yıldır Suriye halkının yaşadığı büyük felaketin bir parçası olduğu değerlendirmesinde bulundu.Kerry ise ABD'nin, Halep'te sivillere yönelik saldırıların durması ve insani yardımların tüm bölgelere ulaştırılması için ateşkes sağlanmasına çalıştığını söyledi. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.