SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD’nin Kiev Büyükelçisi Tefft Kırım Tatar Milli Meclisinde- TEKRAR

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2010 00:38
Haber Güncellenme Tarihi: 21.03.2010 00:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD’nin Kiev Büyükelçisi Tefft Kırım Tatar Milli Meclisinde- TEKRAR
Kırım’a ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren ABD’nin Kiev Büyükelçisi John F. Tefft, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile bir araya geldi.
KTMM basın servisinden verilen bilgile göre, 12 Mart’ta Akmescit’te (Simferopol) gerçekleşen görüşmede aynı zamanda KTMM Başkanı Birinci Yardımcısı Refat Çubarov, KTMM Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Ali Hamzin, KTMM Sekreterliği Başkanı Zair Smedlyayev, ABD Büyükelçiliği Protokol İdaresi Başkanı İrina Vozianova katıldılar.
Görüşmede Ukrayna Verhovna Radası’nda koalisyon oluşturulması ve yeni kabine üyelerinin seçilmesi ile ilgili son gelişmeleri aktaran Kırımoğlu, yeni kurulan koalisyonun içerisinde Ukrayna Komünist Partisi meclis gurubunun yer almasından dolayı ilke olarak koalisyona girmekten vazgeçtiğini açıkladı.
Bunun yanı sıra Kırım Emniyet Müdürlüğü görevinde Kırım Tatarlarına karşı yasadışı operasyonlar yürüten ve 18 Mayıs 1944 sürgününü destekleyici ve Kırım Tatar halkını milliyetler arası çatışma alevlendirmekle suçlayıcı açıklamalar yapan Anatoliy Mogilyov’un Ukrayna İçişleri Bakanlığına atanması konusunda dikkat çekildi.
Mogilyov’u Tüm Ukrayna halkı için tehdit oluşturduğundan dolayı ülkenin üst düzey yönetimi ile Mogilyov’un İçişleri Bakanlığına atanmaması konusunda yaptığı görüşmelerin sonuç vermediğini belirten Kırımoğlu, KTMM’nin Ukrayna Genel Savcılığına başvurma kararını aldığını açıkladı.
Aynı zamanda görüşmede Kırım Tatar halkının milli kimliğini yitirme tehlikesi ile karşı sosyal sorunlara da değinene KTMM Başkanı Mustafa A. Kırımoğlu, “Günümüzde halkımız sosyal sorunların yanı sıra milli kimliğini yitime tehlikesi ile karşı karşıya geldi. Kırım Tatar çocukları, okul müfredatını ana dilinde okuma olanağından mahrumlar. Bu, gerekli hukuksal mekanizmaların olmaması ve devlet bütçesinden sürgünden dönen vatandaşların iskân programı çerçevesinde ayrılan kaynakların yetersiz olmasından dolayı inşaatları mümkün olmayan milli okul sayısının yetersizliğinden kaynaklanıyor. Kırım Tatar dili UNESCO’nun yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan diller listesine yer alıyor” şeklinde bilgi verdi.
Kırımoğlu, aynı zamanda 17 Mart 2010’da Avrupa Parlamentosunda yapacağı “Kırım’da istikrar sorunları ve hedefler” konulu konuşmasından bilgi verdi.
Diğer yandan Kırım Tatarlarının başlıca Özbekistan olmak üzere Orta Asya’daki sürgün yerlerinden dönüş sürecine değinen Ali Hamzin, 150 bini aşkın Kırım Tatarının hâlâ sürgün yerlerinde yaşamak zorunda kaldıklarını belirtti. Hamzin sürgünden dönüş sürecinde yaşanan sorunların Ukrayna devletinin tek taraflı olarak 2007’den itibaren ilgili uluslar arası sözleşmeler ve Ukrayna Göç yasasını ihlal etmesinden kaynaklandığını vurguladı.
ABD’nin Kiev Büyükelçisi Tefft, toplantı sonunda bu tür görüşmelerin devamlı hale geleceği ümidini dile getirdi.
Rıdvan CalilovQHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.