SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD ve Ukrayna siber güvenlik işbirliğini arttırmak üzere anlaştı

Kiev’de, ABD-Ukrayna siber güvenlik diyaloğu gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 04.10.2017 11:07
Haber Güncellenme Tarihi: 04.10.2017 11:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD ve Ukrayna siber güvenlik işbirliğini arttırmak üzere anlaştı

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de gerçekleştirilen ABD-Ukrayna siber güvenliğine ilişkin diyalog çerçevesinde, iki ülke, ilgili alanlarda işbirliğini arttırmak üzere anlaştı.
 
Toplantı sonuçlarına göre kabul edilen belgede, ABD ve Ukrayna’nın farklı alanlardaki işbirliği desteklenerek, siber güvenlik alanında ikili anlaşmaların sağlamlaştırılması planlandığı belirtildi. Belgede, ABD ve Ukrayna’nın siber güvenlik alanındaki işbirliği stratejik ortaklığın önemli unsurlarından biri olarak değerlendirildi..159925Belgede, “İşbirliği yaparak siber saldırılara karşı koymanın dayanıklılığı arttıracağız, böylece internetin açıklığı ve güvenliğini ayrıca işlevsel uygunluğunu da sağlayacağız” denildi.
 
Bunun dışında ABD ve Ukrayna, kabul ettikleri belgede NATO çerçevesinde işbirliğinin önemini belirtti.
 
Daha önce ABD’nin Kiev Büyükelçisi Marie Yovanovitch’in ülkesinin Ukrayna’ya siber güvenliğini arttırması için 5 milyon dolar yardım sağlayacağını bildirdiği duyurulmuştu. Kiev’de 29 Eylül tarihinde düzenlenen ABD ve Ukrayna siber güvenliğe ilişkin ikili diyalog toplantısı esnasında taraflar, kritik altyapı ve askeri sistemleri koruma yollarını görüştü, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) çerçevesinde siber güvenlik alanında güvenin arttırılmasına yönelik tedbirlere ilişkin fikir paylaşımında bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.