SON DAKİKA
Hava Durumu

Adnan Süyen: Yeni Ukrayna hükümeti Kırım Tatarlarını Kırım sayfalarından silmek istiyor

Haber Giriş Tarihi: 25.03.2010 13:40
Haber Güncellenme Tarihi: 05.01.2014 11:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Adnan Süyen: Yeni Ukrayna hükümeti Kırım Tatarlarını Kırım sayfalarından silmek istiyor

Bursa Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Adnan Süyen yeni Ukrayna iktidarının Kırım Tatarlarını Kırım sayfalarından silmek istediğini öne sürdü.

Bir haftalık ziyaret için ata toprakları Kırım’da bulunan Adnan Süyen, QHA muhabirine verdiği demeçte, “Ellerine çok keskin bir kılıç aldılar. Bizleri (Kırım Tatarlarını) tekrar Kırım’ın sayfalarından silmek istiyorlar” şeklinde konuştu.

Süyen, Kırım Tatar halkının 20 yıl boyunca vatan Kırım’da vermiş olduğu mücadeleyle elde etmiş olduğu edinimlerin Kiev’deki iktidar değişiklikleriyle kaybolmasının halkı üzeceğini, halkın üzülmesi halinde bir takım olayların meydana gelebileceğini söyledi. Devlet görevlerindeki Kırım Tatarlarının listeye yazılmışçasına peş peşe görevden alınmaları ile ilgili tepkisini dile getiren Bursa Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı, nüfusun %40’nın Kırım Tatarının oluşturduğu Bahçeseray şehrinde sadece Kırım Tatar halkı için değil, tüm Bahçesaray halkı için çalışmış olan valinin görevden alınacağını duymanın çok üzücü bir olay olduğunu belirtti.
Bahçesaray ve Bursa şehri arasındaki kardeşlik anlaşmasının imzalandığını hatırlatan Adnan Süyen, Türk şehrinin Bahçesaray için birçok şeyi yapmaya hazır olma sebebinin, orada yaşayan çok sayıda Kırım Tatarlarına ve valinin Kırım Tatarı olmasına bağlayarak, “Durum böyle olmasaydı, Bahçesaray için yapılacak şeyler daha kısıtlı olurdu” dedi.
Kırım dışında yaşayan Kırım Tatarlarının, vatandaki soydaşlarına her zaman destek vermeye devam edeceğini belirten Adnan Süyen, “Kırım Tatarlarının çok zor duruma gelindiği zaman Kırım’ın dışında dostları var. Bunu da, tahmin ediyorum, yeni hükümet kaale alacaktır, düşünecektir” diye konuştu.

Esma Kasar
QHA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.