SON DAKİKA
Hava Durumu

Afganistan gazileri ile Çernobil’de görev yapanlardan Ukrayna Parlamentosu’na yeni hücum

Haber Giriş Tarihi: 01.11.2011 11:47
Haber Güncellenme Tarihi: 01.11.2011 11:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Afganistan gazileri ile Çernobil’de görev yapanlardan Ukrayna Parlamentosu’na yeni hücum
KİEV, 01.11.2011 (QHA) - Afganistan’da savaşan eski Sovyet askerleri ile Çernobil Nükleer Santralindeki meydana gelen faciadan sonra görev yapan kişiler olmak üzere çeşitli imtiyaz haklarına sahip olan yaklaşık 700 Ukrayna vatandaşı, bu haklarının iptal edilmesine karşı Ukrayna Parlamentosu önünde protesto yapıyor. Böyle bir protesto, daha önce 20 Eylülde yapılmış ve o zaman eylemciler parlamentoya hücum etmişlerdi.
Bugünkü protestoyu yapan eylemciler, “Çernobil Nükler Santrali Faciasının Sonuçlarını Ortadan Kaldıranların Emekli Maaşlarına Dokunmayın!”, “Her Yıl Yaklaşık Bin Kişi Gömüyoruz!”, “Biz, Çernobil Nükleer Santrali’ne 40 Kilometre Uzağında Bulunan Ölüm Yolundayız!”, “Çernobıl’de Görev Yapan 12 Bin Kişi Toptak Altında Yatıyor, Ailelerine Kim Bakacak?” yazılı pankartlar açtılar. Eylemciler, “Çeçetov’u Buraya Getirin” şeklinde slogan atıp kendilerine sağlanan imtiyaz haklarının iptal edilmesini öngören yasayı hazırlayan Bölgeler Partisi milletvekili Mihail Çeçetov’u  kaba şekilde çağırdılar. Eylemciler, ekonomiden sorumlu Ukrayna Başbakan Yardımcısı Sergey Tigpko’nun aleyhine de slogan attılar.
Eylemciler, Çeçetov’un yanlarına gelmemesi üzerine saat 10.15’te Ukrayna İçişleri Bakanlığı’nın Berkut çevik kuvvetinin parlamento binası önünde kurduğu kordonu geçip direk parlamento binasının yanına geldiler ve “Rezalet!” şeklinde tempo tuttular.
Ellerinde Afganistan gazileri ve Çernobil Nükleer Santralindeki meydana gelen faciadan sonra görev yapan kişilerin kurduğu teşkilatların bayraklarını tutan eylemciler, Ukrayna Parlamentosu Başkanı Vladimir Litvin ve Bölgeler Partisi grubu başkanı Aleksandr Yefremov’un yanlarına gelmesini talep ediyorlar. Parlamento binası önünde “Atomu Durdurduk, Hükümetin Keyfi Hareketlerini Da Durdururuz” yazılı pankarlar açıldı.
Eylem, olaysız devam ediyor.  Bunun yanısıra parlamento önüne protesto eylemini yapmak için “Jıtomir Tatlıları” şirketinin yaklaşık 70 hissedarı geldi. Bu kişiler, şirketin ele geçirilmesini protesto ediyorlar.
İlyas Ali
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.