SON DAKİKA
Hava Durumu

Afrika’nın en büyük tekstil tesisi Türk-Cezayir ortaklığında açıldı

Türk şirketi Taypa ve Cezayir hükümetinin ortaklığıyla kurulan, Afrika'nın en büyük tekstil tesisi TAYAL SPA'nın açılışı gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 15.01.2018 10:21
Haber Güncellenme Tarihi: 15.01.2018 10:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Afrika’nın en büyük tekstil tesisi Türk-Cezayir ortaklığında açıldı

Cezayir hükümeti ile Türk Tay Group şirketlerinden Taypa ortaklığıyla kurulan Afrika'nın en büyük tekstil tesisisinin açıldığı bildirildi..

Anadolu Ajansı’nın aktardığı Cezayir haber ajansı APS'nin bugün 15 Ocak’taki haberine göre, Cezayir Sanayi ve Maden Bakanı Yusuf Yusufi'nin açılışını gerçekleştirdiği TAYAL SPA isimli tesis, 1,5 milyar dolara mal oldu.

Yusufi, töreninde yaptığı açılış konuşmasında, tesisteki üretimin yüzde 40'ının iç piyasanın ihtiyacını karşılayacağını, yüzde 60'ının ise ihraç edileceğini kaydetti.

Taypa yüzde 49, Cezayir yüzde 51 pay sahibi

Tesisin Türk-Cezayir ortaklığında, Afrika'daki en büyük tekstil tesisi olduğuna dikkati çeken Yusufi, 2015 yılında imzalanan ortaklık anlaşmasına göre, tesiste Taypa'nın yüzde 49, Cezayir'in yüzde 51 pay sahibi olduğunu bildirdi.

Cezayir'in Relizane kentindeki Sidi Hattab bölgesinde 250 hektarlık araziye kurulu tesisin tamamlanması durumunda, 25 bin kişiye istihdam sağlayıp yılda 60 milyon metre denim kumaş ve 30 milyon adet giysi üretmesi öngörülüyor.

Projenin ilk etabı, 8 adet tekstil üretim birimi ile 400 kişiye eğitim verecek tekstil okulunun yanı sıra işçi ve görevlilere ait 567 konuttan oluşuyor. İkinci etabı ise hazır giyim, endüstriyel elyaf, denim, örme ve dokuma kumaş üretimlerinin yapılacağı 10 fabrikayı içeriyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.