SON DAKİKA
Hava Durumu

Ahtem Çiygöz’ün tutukluluk süresi kısaltıldı

Haber Giriş Tarihi: 10.08.2015 16:40
Haber Güncellenme Tarihi: 10.08.2015 17:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ahtem Çiygöz’ün tutukluluk süresi kısaltıldı

Kırım Yüksek Mahkemesi, bugün 10 Ağustos tarihinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz’ün savunmasının Akmescit’in Kievskiy Bölge Mahkemesi’nin Çiygöz hakkında kararının iptal edilmesi ile ilgili istinaf dilekçesini inceledi. Söz konusu karara göre Ahtem Çiygöz, 19 Kasım 2015 tarihine kadar tutuklu kalması gerekiyor.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, Kırım Yüksek Mahkemesi’nin Ahtem Çiygöz’ün tutukluluk süresini 19 Ağustos’a kadar kısaltarak ilk kez savcılığın talebini tam olarak haklı bulmadığını ve avukatın talebini kısmen haklı bulduğunu bildirdi.

KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde miting organize etmek suçuyla 29 Ocak’ta gözaltına alınmıştı. Akmescit Kievskiy Bölge Mahkemesi, Çiygöz hakkında 21 gün tutukluluk kararı çıkarmıştı. Akmescit’in Kievskiy Bölge Mahkemesi, 11 Şubat’ta yaptığı duruşmada, Ahtem Çiygöz’ün tutukluluk süresinin 3 ay daha (19 Mayıs 2015 tarihine kadar) uzatılmasına karar vermiş, 15 Mayıs tarihinde Ahtem Çiygöz’ün tutukluluk süresi iki ay daha 29 Temmuz’a kadar uzatılmıştı.

Kırım Yüksek Mahkemesi, 25 Mayıs tarihinde yaptığı duruşmada, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz’ün avukatı Aleksandr Lesovoy’un Akmescit’in Kievskiy Bölgesi Mahkemesi’nin Ahtem Çiygöz’ün tutukluluk süresinin 29 Temmuz tarihine kadar uzatılması ile ilgili kararına itirazını reddetmişti.

28 Temmuz tarihinde Akmescit’in Kievskiy Bölgesi Mahkemesi'nde düzenlenen duruşmada, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz’ün tutukluluk süresi 3 ay ve 21 gün 19 Kasım tarihine kadar uzatıldı.

Ahtem Çiygöz, mahkeme kararının çıkarılmasından önce yaptığı konuşmada, “Bugün, siyasi sipariş söz konusu olduğunda mahkemenin tarafsız olacağından ümit edilemez” dedi.

26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Parlamentosu önünde Kırım Tatar Milli Meclisi ve Rus Birliği (Russkoye Yedinstvo) Partisi’nin karşı karşıya geldiği büyük miting yapıldı. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü savunan yaklaşık 10 bin Kırım Tatarı, parlamentonun Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılması ile ilgili kararları kabul etmesini önlemek ve Ukrayna'nın bütünlüğünü desteklemek için mitinge katıldı. Rusya yanlısı teşkilatların yaklaşık 3-4 bin temsilcisi Kırım’ın Rusya’ya bağlamasını istemişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.