SON DAKİKA
Hava Durumu

Ali Hamzin, Merkel'in danışmanı Christoph Israng'la görüştü

Kırım Tatar Milli Meclisi Dış İlişkiler Bölümü Başkanı Ali Hamzin, Almanya Başbakanı’nın Merkez, Doğu ve Güneydoğu Avrupa, Kafkasya ve Orta Asya’dan sorumlu danışmanı Dr. Christoph Israng ile görüştü.

Haber Giriş Tarihi: 17.04.2014 09:56
Haber Güncellenme Tarihi: 17.04.2014 09:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ali Hamzin, Merkel'in danışmanı Christoph Israng'la görüştü

Almanya Başbakanı’nın Merkez, Doğu ve Güneydoğu Avrupa, Kafkasya ve Orta Asya’dan sorumlu danışmanı Dr. Christoph Israng, Berlin Federal Başbakan ofisinde Kırım Tatar Milli Meclisi Dış İlişkiler Bölümü Başkanı Ali Hamzin ve Ukrayna Yahudi Toplulukları Derneği Başkanı İosif Zisselskiy ile görüştü.

Görüşmede, Kırım’ın ilhak edilmesi ve Ukrayna’nın güneydoğusundaki provokasyonlar, Kırım halkın güvenliği, onlara karşı gösterilen düşmanlık ve antisemitizm bağlamında Ukrayna-Rusya siyasi krizi soruları ele alındı.

Dr. Christoph Israng, Rusya’nın saldırısından dolayı Ukrayna’da kriz durumu hakkında bilgi verdi ve Avrupa Birliği ülkelerin, bu siyasi krizin oluşturduğu tehlikeyi anlamadığını kaydetti. Dr. Christoph Israng, ilgili krizin dünyada tahmin edilemez durumu yaratabileceğine, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra insan hakları değerlerine dayanarak oluşturulan düzeni bozabileceğine dikkat çekti.

Ali Hamzin, 1994 yılında imzalanan Budapeşte Anlaşmasına dikkat çekti. Muhtıra’ya göre Ukrayna’nın dünyada 3. büyüklükte olan nükleer silahının 1780 birimini ele geçiren ve Ukrayna toprağın bütünlük garantörleri olan ABD ve İngiltere, muhtıraya göre Ukrayna’nın bütünlüğünü koruyacak diğer bir garantör ülke olan Rusya, vaatleri ihlal ettiği durumda yükümlüklerine yerine getirmeye hazır olduğunu göstermediğine dikkat çekti.

Ali Hamzin, dünya krizin merkezinde bulunan Kırım Tatarları, Kırım’ın köklü halkı olarak uluslararası Budapeşte Muhtırası garantörlerinin yükümlüklerini yerine getirmediğinin kurbanı olduğunu kaydetti. Ali Hamzin, “Bugün, 20. Yüzyılında komünist rejiminin kurbanı olan, sürgün ve soykırımı yaşayan halkımızın var olma konusu gündemde. Bugün, uluslararası toplumun, ABD, Avrupa Birliği, Rusya ve Ukrayna’nın da dahil olmak üzere vatanımızda güvenliğimiz ve gelişmemize ilişkin garanti verilmesine ihtiyaç duyuyoruz” diye kaydetti.

Bundan dolayı, Ali Hamzin, Dr. Christoph Israng’e 6. Dönem Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın “Kırım Tatarlarının vatanları Kırım’da kaderini tayin etme hakkı gerçekleştirilmesine ilişkin” kararı Almanca ve Rusça olarak sundu. Ali Hamzin, “Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın 248 delegesinin ortak kararının, uluslararası topluluğunun yardımıyla Kırım’da Kırım Tatar milli ve toprak özerkliği yeniden oluşturması, tüm dünya için zor bir durumda halkımızın gelişme güvenliğinin garantisi olabilir” diye kaydetti.

Dr. Christoph Israng, Ukrayna’da ve Kırım’da yaşayan insanlarla görüşme ve duruma ilişkin doğrudan objektif bilgiyi öğrenme fırsatı sağlandığı için teşekkür etti ve kriz sürecinde Kırım’da Kırım Tatarların geleceği konusu, önde gelen konulardan birisi olduğunu ve mevcut durumlarına ilişkin devamlı olarak bilgi sağlanması yararlı olacağını kaydetti. Dr. Christoph Israng, “Rusya, sürgün edilen Kırım Tatar halkının trajik kaderine çok dikkatli olması gerekiyor” diye belirtti.

Ayrıca, görüşmede, Kırım’da Kırım Tatar halkının durumu tartışılması üzere üst düzeyde görüşme yapılması için Berlin’e Kırım Tatar Milli Meclisi heyetinin gelmesi konusu ele alındı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.