SON DAKİKA
Hava Durumu

Almanlar Merkel'in koalisyonunu istemiyor

Eylül ayında gerçekleştirilen seçimlerden bu yana hükümet kurulamayan Almanya'da halk, Hristiyan Birlik Parti'siyle Sosyal Demokratların koalisyonuna şüpheyle bakıyor.

Haber Giriş Tarihi: 15.01.2018 12:08
Haber Güncellenme Tarihi: 15.01.2018 12:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Almanlar Merkel'in koalisyonunu istemiyor

24 Eylül’den beri hükümet kurulamayan Almanya’da halk büyük koalisyon için bir araya gelen ve anlaşan Hristiyan Birlik Parti'siyle Sosyal Demokratların büyük koalisyonuna şüpheyle bakıyor. Welt am Sonntag gazetesi Infratest kamuoyu araştırma şirketine yaptırdığı araştırmasında, Almanların yüzde 52’si büyük koalisyona şüpheyle yaklaştığı belirlendi.

Yüzde 60 iyi olmaz diyor

Özellikle Sosyal Demokrat Parti SPD’nin tabanında yapılan araştırmada "Büyük Koalisyon" için iyi olur diyenlerin oranı ancak yüzde 37 olurken, yüzde 60’ı ise iyi olmayacağı görüşünü ortaya koydu. Hristiyan Birlik Partiler CDU/CSU’da ise yüzde 67 oranında katılımcı görüşmeleri devam eden büyük koalisyona olumlu olarak değerlendiriyor.

Bir eyalet koalisyona olumlu yanıt verdi

Sosyal Demokrat Parti ile Hristiyan Birlik Partisinin koalisyon ön görüşmelerinden uzlaşı çıkmasına ilk tepki Saksonya-Anhalt eyalet teşkilatı, eyalet kurultayında SPD’nin gençlik teşkilatı Jusos’un verdiği önergeyi değerlendiren delegelerin 52’si CDU/CSU ile koalisyon kurulmasına karşı çıktı. Bu zamana kadar eyaletler bazında büyük koalisyon için bir eyaletin olumlu tepki verdiği belirlendi.

Kaynak:İHA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.