SON DAKİKA
Hava Durumu

Almanlardan Rus basınında çıkan haberlere yalanlama

Haber Giriş Tarihi: 04.08.2015 12:17
Haber Güncellenme Tarihi: 04.08.2015 13:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Almanlardan Rus basınında çıkan haberlere yalanlama

Almanya’nın Sol Partisinin milletvekili Alexander Neu, solcu Alman milletvekillerinin şimdilik işgal altındaki Kırım’ı ziyaret etmeyi planlamadığını açıkladı. 

Rusya’nın İzvestiya gazetesi, Almanya’nın Sol Partisinin milletvekili Aleksandr Noy’a atıfta bulunarak 3 Ağustos tarihinde verdiği haberde, “solcu Alman milletvekillerinin Fransız milletvekillerinin Kırım’a ziyaretinden ilham alarak ilgili partinin temsilcilerinin Kırım’a ziyaret olasılığını değerlendirdiğini” yazdı.

İzvestiya gazetesine verdiği demeçte yaptığı açıklamaların bu şekilde yorumlanmasının kendisi için bir sürpriz olduğunu ifade eden Alexander Neu, “İzvestiya’nın Alman milletvekillerinin Kırım’a gidebileceği ihtimalinin olup olmadığı ile ilgili sorusunu cevaplarken yılın ikinci yarısında bir gün bu olasılığın Sol Partide değerlendirilebileceğini söyledim, ama ne olumlu ne de olumsuz bir cevap verdim” diye kaydetti.

Deutsche Welle sitesinde yer alan haberde, Almanya yürütme organları temsilcilerinin geleneksel olarak milletvekillerinin ziyaretleri ile ilgili resmi açıklamada bulunmadığı ve söz konusu olayın da istisna olmadığı belirtildi. 

23 Temmuz tarihinde Thierry Mariani başkanlığında Fransa Senatosu ve Ulusal Meclisi’nden oluşan Fransız parlamento heyeti işgal edilen Kırım’a ziyaret gerçekleştirdi. Fransız heyet üyeleri, yarımadada Kırım Tatarlarının hiçbir sorununun olmadığını ileri sürdü ve Rusya’ya karşı yaptırımların iptal edilmesi çağrısı yaptı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Fransız milletvekillerinin yarımadaya ziyaret gerçekleştirmek için Ukrayna’dan onay almadığını bildirdi. Fransa Dışişleri Bakanlığı ise söz konusu ziyareti, uluslararası hukukun ihlali olarak nitelendirdi

Fransız milletvekillerinin ardından İtalyan milletvekilleri de Rusya tarafından işgal edilen Kırım’a ziyaret gerçekleştirmeye karar verdi. Rusya’nın Kommersant gazetesi, İtalya’nın “5 Yıldız” hareketi milletvekili Manlіo dі Stefano’ya atıfta bulunarak İtalyan milletvekili heyetinin Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ı ziyaret etmeyi planladığını bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.