SON DAKİKA
Hava Durumu

Almanya'dan skandal telefon

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, İspanya’yı arayarak, Türkiye’nin kırmızı bültenle arayıp geri iadesini istediği Doğan Akhanlı’yı serbest bırakması için talimat verdi.

Haber Giriş Tarihi: 21.08.2017 11:31
Haber Güncellenme Tarihi: 21.08.2017 11:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Almanya'dan skandal telefon

80'li yıllarda Türkiye Devrimci Komünist Partisi'ne (TDKP) üye olduğu gerekçesiyle tutuklanan cezaevinden çıktıktan sonra 1989'da 1 kişinin öldüğü döviz bürosu soygununa katıldığı için hakkında verilen mahkeme kararı Yargıtay tarafından bozulan ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanan Doğan Akhanlı hakkında kırmızı bültenle İnterpol'de yakalama kararı çıkarılmıştı. İspanya'da geçtiğimiz günlerde tatil yapan Akhanlı, Granada şehrinde kimlik kontrolü sırasında, Interpol tarafından kırmızı bültenle arandığı gerekçesiyle gözaltına alındı.

GABRİEL DEVREYE GİRDİ!

İspanya, Doğan Akhanlı'yı uluslararası yasa ve anlaşmalar çerçevesinde Türkiye'ye iade etmeye hazırlanırken, Almanya'dan beklenmedik bir çıkış geldi.  Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin talebiyle İspanya'da gözaltına alınan yazar Doğan Akhanlı'nın Türkiye'ye iade edilmemesi için harekete geçti. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel bizzat devreye girerek cumartesi akşamı İspanyol mevkidaşı Alfonso Dastis ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

'KONSOLOSLUKTAN YARARLANSIN'

Gabriel, görüşmede aynı zamanda vatandaşlık da verdikleri Akhanlı'nın Türkiye'ye iade edilmemesini ve Almanya'nın iade sürecine dahil edilmesini talep etti. Almanya Dışişleri Bakanı ayrıca Doğan Akhanlı'nın bir an önce konsolosluk hizmetlerinden yararlanmasını istedi.

SÖZDE ERMENi SOYKIRIMI YALANININ SÖZCÜSÜ

Kitaplarında insan hakları konusuna ağırlık veren Uluslararası PEN Kulübü üyesi Akhanlı, Ermeni Soykırımı ile yüzleşilmesine ilişkin eserleriyle de tanınıyor.

Almanya'nın sahip çıktığı yazar Doğan Akhanlı Ermeni soykırımıyla ilgili yalan dolu kitapları ve yazılarıyla biliniyor. 2010'da hasta olan babasını ziyaret etmek için İstanbul'a giden Akhanlı, 1989 yılında bir kişinin öldüğü döviz bürosu soygununa katıldığı iddiasıyla havaalanında tutuklanarak cezaevine konmuştu. Alman politikacılar, yazar ve sanatçılar
o dönemde Akhanlı'nın beraat etmesi için çağrıda bulunmuş ve yazar hakkındaki davadan 2011 yılında beraat etmişti. Ancak 2013 yılında Yargıtay kararı bozmuş ve bu kez yazar Doğan Akhanlı hakkında "ağırlaştırılmış müebbet hapis" istemiyle yeniden dava açılmıştı.

İSPANYA TEHDİDE BOYUN EĞDİ

Almanya'nın en üst düzeyde devreye girdiği Doğan Akhanlı için İspanya skandal bir karar verdi. Doğan Akhanlı'yı Türkiye'ye iade etmeye hazırlanan İspanyol adli makamları Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel'den gelen telefon üzerine, interpol tarafından kırmızı bültenle aranan Doğan Akhanlı serbest bıraktı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.