SON DAKİKA
Hava Durumu

Almanya Kırım Tatarca eğitimini destekleyecek

Haber Giriş Tarihi: 23.03.2010 11:58
Haber Güncellenme Tarihi: 23.03.2010 11:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Almanya Kırım Tatarca eğitimini destekleyecek
Almanya Federal Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Dr. Hans-Jürgen Heimsoeth, Almanya’nın Kırım Tatar milli eğitimi geliştirme projelerini finanse etme olanaklarını değerlendirdiğini bildirdi.
Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) basın servisinden verilen bilgilere göre, 22 Mart’ta Kırım’a ziyaret gerçekleştiren Heimsoeth KTMM Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile bir araya geldi. Görüşmeye KTMM Başkanı Birinci Yardımcısı Refat Çubarov ve KTMM Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Ali Hamzin de katıldı.
Görüşmede Brüksel ziyareti sonuçlarını değerlendiren Kırımoğlu, Avrupa’ya gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde AGİT Ulusal Azınlıklar Yüksek Komiseri Knut Vollebaek, Ukrayna’nın AB Temsilcisi Andriy Veselovskiy, AB Komisyonu Dış İlişkiler Başkanı Gunnar Wiegand ve Avrupa Parlamento üyesi Pavel Kovalyov ile gerçekleştirdiği görüşmeler hakkında bilgi verdi.
Dr. Hans-Jürgen Heimsoeth toplantıda yeni iktidarla beraber Kırım’da olası değişiklikler hakkında bilgi almak istedi. İktidarın Kırım’da bakanları atama ve görev dağılımını örnek gösteren KTMM yönetimi, atamalar sırasında bir kez daha menfi yönelimler tespit edildiğini, insanların profesyonellik ve becerilerine göre değil, tamamen başka kriterlere dayanarak atandıklarını belirtti.
Almanya Büyükelçiliğinin Ukrayna’nın tüm bölgelerinde siyasi durumu ve iktidarın seçim vaatlerini takip edeceğini vurgulayan Heimsoeth, KTMM’nin Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ile en kısa zamanda görüşme yapmasının amaca uygun olacağını belirtti.
Görüşmede Kırım Tatar halkının güncel sorunlarına değinen Almanya’nın Kiev Büyükelçisi Heimsoeth, Alman tarafının Kırım Tatar halkının eğitim geliştirme projelerini finanse etme olanakları değerlendirdiğini dile getirdi. Eğitim alanında yaşanan sorunlara dikkat çeken Kırımoğlu, bu alanda aynı zamanda uluslararası programlara da ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak uzun yıllardır laboratuarları, yemekhanesi ve spor kompleksi olmayan Kırım Pedagoji ve Mühendislik Üniversitesini örnek gösterdi.
Öte yandan Refat Çubarov, Alman heyetin dikkatini Avrupa Birliği siyasetçilerinin Ukrayna ve Kırım’da yaşanan iç durumla ilgili değerlendirmelerine ve tespitlerine çekerken, Heimsoeth KTMM yönetimini kurulan işbirliğini sürdürmeye ve büyükelçiliğin yetkileri dâhiline giren projeleri azami seviyede destekleme sözü verdi.
Rıdvan Calilov
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.