SON DAKİKA
Hava Durumu

“Anayasa değiştirilmezse Ukrayna’yı yeni rejim ve Meydan bekliyor”

Haber Giriş Tarihi: 06.08.2015 18:20
Haber Güncellenme Tarihi: 06.08.2015 18:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“Anayasa değiştirilmezse Ukrayna’yı yeni rejim ve Meydan bekliyor”

Ukrayna Parlamentosu Başkanı Vladimir Groysman, Ukrayna milletvekillerine, ademimerkeziyet konusunda Anayasa Mahkemesi tarafından onaylanan Anayasa değişiklikleri destekleme çağrısı yaptı.

Vladimir Groysman, Ukrayna’nın Zerkalo Nedeli (Haftanın Aynası) gazetesi için yazdığı makalede, “Gerçekten tarihi öneme sahip oylamadan söz ediliyor. Tam yetkili yerel özyönetiminin kurulması, Sovyet ve Sovyetler sonrası geçmişimizin muhasebesini yapacak ve Ukrayna’nın gerçek Avrupa ülkesine dönüşmesini geri dönülmez kılacak. Söz konusu reformun fiyaskosu ise Ukrayna’yı yıllara hatta on yıllara geri atacak” dedi.

Ukrayna’yı anayasa reformunun kesin olarak başlatılmasından sadece Ukrayna Parlamentosu’nda yapılacak iki oylamanın ayırdığını dile getiren Groysman, birinci oylamanın Ağustos’ta yapılacağını ve en az 226 milletvekilinin “evet” oyunu kullanması gerektiğini, tahminen Eylül-Ekim aylarında yapılacak ikinci oylamada ise kararı 300 milletvekilinin desteklemesi gerektiğini anlattı.

“Güçlü yerel özyönetimin, Avrupa’nın demokratik kültürünün temeli olduğunu ve yönetimin zorla ele geçirilmesinden koruyacağı” sebebiyle söz konusu reforma ihtiyaç olduğunu kaydeden Groysman, “Reformu bugün yapmazsak yeni döngüyü başlatacağı: yine zorla ele geçirme – yine rejim – yine Meydan. Ama biz, her böyle dönüş ardından daha aşağı düştüğümüzü ve toplumu daha fazla ezdiğimizi artık anlamalıyız!” diye konuştu.

Ademimerkeziyet reformunun durdurulmasının mutlaka Ukraynalıların diğer reformların başarısına olan inancına yansıyacağını belirten Vladimir Groysman, “Artık karar anı geldi. Anayasa değişikliği, gerçekten milletvekillerinin birliğini gerektiren düzeyde ilk karar. Konsolide edilen 300 oy. Bu Ukrayna Parlamentosu ve her milletvekili için bir sınav. Her milletvekilinin onu nasıl vereceğini sadece tüm Ukrayna toplumu değil, arkadaşlarımız, ortaklarımız ve düşmanlarımız gözetleyecek. Bu sınav Ukrayna’nın gerçekten sistem reformlarını yapmaya hazırlığını deneyecek” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.