SON DAKİKA
Hava Durumu

Ankara, Rusya'nın Montrö ısrarına cevap verdi

Dışişleri Bakanlığı, Montrö sözleşmesinin titizlikle uygulanmaya devam edildiğini belirterek, Rusya'nın bu konuyu ısrarla gündemde tutmasını yadırgadığını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 12.04.2014 14:11
Haber Güncellenme Tarihi: 12.04.2014 14:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ankara, Rusya'nın Montrö ısrarına cevap verdi

Dışişleri Bakanlığı, Montrö sözleşmesinin titizlikle uygulanmaya devam edildiğini belirterek, Rusya'nın bu konuyu ısrarla gündemde tutmasını yadırgadığını açıkladı.

AA'nın haberine göre, Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Rus tarafının 3 Nisan'da basına yansıyan açıklamalarında, ABD savaş gemilerinin son dönemde iki kez Montrö hükümlerine aykırı olarak Karadeniz'de kalış sürelerini uzattıkları iddia edildiği belirtilirken, 10 Nisan tarihli son açıklamada ise sadece "USS Taylor" adlı geminin Karadeniz'de 21 günden fazla kaldığına yer verildiği hatırlatıldı.

Açıklamada söz konusu geminin basında da yer aldığı üzere Samsun Limanı'na girişi sırasında pervanesinde meydana gelen hasar nedeniyle hareketsiz kaldığı, tamir çabalarının sonuç vermemesi üzerine römorkör vasıtasıyla çekilerek Karadenizden ve Boğazlardan çıkarılabildiği kaydedildi.

Bu konuda Rusya Federasyonu ve diğer Montrö taraflarına bilgi verildiği ifade edilen açıklamada, "Gördüğü hasar nedeniyle hareket kabiliyetini kaybetmiş bir geminin limanımızda onarılmaya çalışıldığı sürenin gerekçe gösterilerek Montrö Sözleşmesi'nin ihlal edildiğinin ileri sürülmesini anlamak mümkün değildir" denildi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Rus tarafının açıklamasında ismen değinilmeyen, ancak Rus basınında adı geçen ikinci gemi olan "USS Truxtun" adlı ABD savaş gemisinin ise Karadeniz'e girdikten sonra Boğazlardan geri dönüş tarihinin değiştirildiği, ancak Montrö'de öngörüldüğü şekilde 21 gün içinde Karadeniz'i terk ettiği, dolayısıyla da herhangi bir ihlalin sözkonusu olmadığı vurgulandı.

Türkiye'nin, Karadeniz'e sahili olan ülkelerin güvenliğine önemli katkı sağlayan Montrö Sözleşmesi’ni, 78 yıldır olduğu gibi "titizlikle" uygulamaya devam edeceği belirtilen açıklamada, "Sözleşmenin teknik nitelikteki hükümlerinin basın yoluyla tartışma malzemesi haline getirilmesinin başta Karadeniz’e sahildar ve Montrö’ye taraf olan devletler gelmek üzere, kimseye bir faydası olmayacağı değerlendirilmektedir" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, "Rusya Federasyonu’nun Montrö Sözleşmesi'nin uygulanması konusunu ısrarla gündemde tutmasını yadırgıyoruz" ifadesine yer verilirken,  söz konusu hususların dün Bakanlığa davet edilen Rusya Federasyonu Büyükelçiliği yetkilisine sarahaten ifade edildiği bildirildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.