SON DAKİKA
Hava Durumu

Avrupa Konseyi Komiserinden Meclis yasağına tepki

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Muiznieks, Rus işgalcilerin Kırım Tatar Milli Meclisi’ni yasaklama kararını yorumladı.

Haber Giriş Tarihi: 26.04.2016 18:09
Haber Güncellenme Tarihi: 26.04.2016 18:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Avrupa Konseyi Komiserinden Meclis yasağına tepki

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, Rus mahkemesinin Kırım Tatar Milli Meclisi’ni yasaklama kararından endişe duyduğunu açıkladı.

“Kırım’da KTMM’yi yasaklayan ve onu aşırıcı (radikal) örgüt olarak kabul eden mahkeme kararından endişe duyuyorum” diye belirten Muiznieks, Kırım Tatar halkının üst düzey temsil organı olan KTMM’nin, Sovyetler zamanında onlarca yıl sürgünde olan Kırım Tatarlarının ümitlerinin ayrılmaz bir parçası olduğunu ifade etti.

Kırım Tatar Bölge Meclislerin de yasaklanabileceğinden dolayı lokal düzeylerde KTMM’ye bağlı olan çok sayıda insanın da çeşitli baskı ve hapis cezalarına maruz kalabilecek olmalarından tedirgin olduğunu kaydeden Muiznieks, “KTMM, Kırım Tatar halkının geleneksel ve sosyal önemli bir yapısı. Onun faaliyetlerini aşırıcılık ile özdeşleştirmek, Kırım Tatar nüfusunun büyük bir kısmı için ayrımcılık ve baskı koşulları yaratmakla birlikte tüm halka olumsuz sinyal gönderiyor. İnsan haklarını korumak ve yarımadada birlik beraberliği sağlamak amacı ile bu yasağı iptal etme çağrısında bulunuyorum” diye bildirdi.

26 Nisan tarihinde işgalci Kırım Rus yönetimine bağlı mahkeme, Kırım Tatar Milli Meclisi’ni yasakladı.

Daha önce Kırım Rus yönetiminin sözde Savcısı Natalya Poklonskaya’nın, Kırım Tatar Milli Meclisi’ni kapatmak için mahkemeye başvurduğu açıklanmıştı. Poklonskaya, KTMM’yi kapatmak için imzalayıp Kırım’ın Yüksek Mahkemesi’ne sunduğu dava dilekçesinin bir kopyasını Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’e de gönderdi. Kırım Tatar halkı adına konuşmaya çalışan sözde Kırım Tatar kuruluşlarının yöneticilerinden, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerini yasadışı ve provokatif olarak kabul etme başvuruları geldiğini ileri süren Poklonskaya, bahsi geçen davayı, Rusya’nın ‘Aşırıcılık faaliyetleri ile mücadele’ kanununa dayanarak açmak istediğini belirtmişti.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celâl de kendisine gönderilen dava dilekçesinin hata dolu olduğu ve gerçeği yansıtmadığını kaydetmişti.

Sözde Savcı Natalya Poklonskaya’nın dilekçesi ile ilgili mahkeme duruşmaları, 3 Mart tarihinde yapılmaya başladı.

13 Nisan 2016 tarihinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya’nın, “Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerini askıya alınması ile ilgili” kararı yayınladığı öğrenildi. “Aşırıcı Faaliyetlere Karşı Mücadeleye Dair” Federal Kanununun 9. ve 10. maddelerine atıfta bulunduğu belgede sözde savcı Poklonskaya, karar metninde Rus propagandasına uygun şekilde Kırım Tatarlarının özyönetim organını "sivil toplum kuruluşu" gibi göstermeye çalışarak, “Bir sivil toplum kuruluşunun hakları askıya alınıyor. Bu karar doğrultusunda ilgili kuruluşun tüm devlet veya belediye tarafından sunulmuş toplu iletişim araçlarını kullanması yasak, toplu etkinlik düzenlemesi, banka mevduatları kullanması ve herhangi bir faaliyette bulunması yasak. Kuruluşun herhangi bir propagandasının yapılması da yasak...” açıklamasında bulundu.

18 Nisan tarihinde ise Rusya Adalet Bakanlığı, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya’nın kararı üzerine Kırım Tatar Milli Meclisi’ni “aşırıcı (radikal) faaliyetler gerçekleştirmesi nedeniyle faaliyetleri askıya alınan dini ve sivil toplum kuruluşları listesine” dahil etti.

15 Nisan tarihinde yapılan duruşma sırasında, davada esas davalı olan Kırım Tatar Milli Meclisi 1. Başkan Yardımcısı Nariman Celâl’in duruşmaya gelmemesi gerekçe gösterilerek duruşmayı 25 Nisan tarihine erteleme kararı kabul edildi.

25 Nisan tarihinde yapılan duruşmada dava dosyalarına SSCB dönemin belgeleri eklendi ve Ukrayna’nın Herson bölgesinde elektrik hattı direklerinin patlaması ile ilgili materyaller incelendi. Sözde savcılık, bahsi geçen patlamaların KTMM tarafından organize edildiğini ileri sürdü. Davalının avukatı ise, KTMM’nin bu olaylarla alakası olmadığını kaydetti. Daha sonra duruşma 26 Nisan saat 9.30’a ertelendi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.