SON DAKİKA
Hava Durumu

Avrupa Parlamentosu’ndan Kırım’daki baskılar için yaptırım talebi

Avrupa milletvekilleri, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki baskılardan dolayı endişeli.

Haber Giriş Tarihi: 04.10.2017 15:11
Haber Güncellenme Tarihi: 04.10.2017 15:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Avrupa Parlamentosu’ndan Kırım’daki baskılar için yaptırım talebi

Avrupalı vekiller Avrupa Birliği’ne (AB), Rusya’ya ve Kırım Tatarları ile Kremlin’in diğer esirlerine yönelik takibatla ilişkisi olanlara yönelik uygulanan ekonomik ve kişisel yaptırımlar listesini genişletme çağrısı yaptı.
 
Avrupa Birliği’nin yasama organında kayda geçirilen, Kırım Tatar liderleri Ahtem Çiygöz, İlmi Ümerov ve Kırımlı gazeteci Nikolay Semena davaları ile ilgili 5 karar tasarısına, yaptırımların genişletilmesi ile ilgili maddenin de dahil edildiği belirtildi.
 
Avrupa Muhafazakârlar ve Reformcular İttifakı tarafından sunulan ilgili belgede, “Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği’nin Kırım’ın yasa dışı işgali dolayısıyla Rusya’ya yönelik uygulanan yaptırımların, Kırım üzerinde Ukrayna egemenliği yeniden tesis edilene dek devam edeceğini bir kez daha vurguluyor. Ayrıca Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği Konseyi’ne, Rusya’nın Kırım Tatar Milli Meclisi’ne yönelik takibata son vermeyi reddetmesi ve Kırım’da insan hakları ihlallerine devam etmesi halinde Rusya'ya uygulanacak olan yeni yaptırım paketi hazırlanması çağrısı yapıyor.” denildi.159912Ayrıca milletvekilleri, Avrupa Birliği Konseyi’nden Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da siyasi güdümlü düzmece davaların hazırlanması ve yasa dışı hükümlerin verilmesinden sorumlu olan kişilere vize yasağının uygulanması ve kişisel ekonomik yaptırımların genişletilmesini talep etti. Rusya Federasyonu yönetimine yönelik taleplerine de yer veren Avrupa milletvekilleri, Rus işgali altındaki Kırım’da ve Rusya’da tutuklu bulunan tüm Ukraynalı siyasi tutukluların serbest bırakılması, onlara yönelik ileri sürülen suçlamaların iptal edilmesi ve Kırım Tatarlarına yönelik baskılara son verilmesini istedi. Bunun dışında milletvekilleri, Kırım’ın işgaline son verilmesi amacıyla uluslararası görüşme platformunun kurulmasını desteklediklerini belirtti.
 
Bilindiği gibi, Avrupa Parlamentosu (AP) yarın, 5 Ekim tarihinde, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki insan hakları ihlallerine ilişkin kararı müzakere edecek ve oylayacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.