SON DAKİKA
Hava Durumu

Avrupa, Rusya’nın uyguladığı yaptırımlardan kazandı

Haber Giriş Tarihi: 08.08.2015 12:06
Haber Güncellenme Tarihi: 08.08.2015 12:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Avrupa, Rusya’nın uyguladığı yaptırımlardan kazandı

Avrupa Komisyonu, Rusya’nın bazı batı ülkelerine uyguladığı gıda yaptırımlarından dolayı Avrupa ülkelerinin zarar etmediği, hatta kazancını daha da arttırdığını açıkladı.

Rusya’nın batı ülkelerine uyguladığı gıda yaptırımlarının birinci yıldönümü nedeniyle Avrupa Komisyonu’nun yayınladığı raporda, geçen yıl içinde AB ülkelerinin ihracatını yüzde 5 arttırdığı belirtildi. İhracat tutarının 105,6 milyar Euro olduğu ve bu rakamın, 2013 yılının Ağustos ile 2014 yılının Mayıs ayı döneminde gerçekleştirilen ihracat tutarından 4,8 milyar Euro daha yüksek olduğu bildirildi.

“Esas başarılara, ABD, Çin ve İsviçre piyasalarına ve Hong Kong ve Güney Kore dahil olmak üzere belli Asya piyasalarına ihracatın artışı sayesinde ulaşıldı” diye kaydedilen raporda, et ve süt ürünlerinin ihracatının ciddi bir şekilde arttığı, sebze ve meyve ihracatının ise yüzde 12 ve yüzde 10 düştüğü açıklandı.

Avrupa Komisyonu, Avrupalı gıda ürünlerinin ihracatının Güney Kore için yüzde 30,8, Çin için yüzde 30, Türkiye için yüzde 27,1, Hong Kong için yüzde 24,8, Mısır için yüzde 21,7 ve ABD için yüzde 15,1 arttığını bildirdi.

Söz konusu raporda, Rusya’nın uyguladığı yaptırımlarından kaynaklanan zararları yok etmeye yönelik tedbirlerin başarılı olduğu kaydedildi.

Daha önce AB ülkeleri, ABD ve dünyanın başka ülkeleri, Kırım’ı işgal eden ve Ukrayna’nın doğu bölgelerine saldıran Rusya’ya karşı ekonomik yaptırımları uygulamıştı. Buna cevaben Rusya, belli batı ülkelerine, gıda ambargosunu uygulamıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.