SON DAKİKA
Hava Durumu

Avusturya basınında Çavuşoğlu-Kneissl görüşmesi

İstanbul'da gerçekleşen Çavuşoğlu-Kneissl görüşmesi Avusturya basınında geniş yer bulurken, görüşme hakkında iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfa açılacağı değerlendirmesi yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 26.01.2018 17:29
Haber Güncellenme Tarihi: 26.01.2018 17:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Avusturya basınında Çavuşoğlu-Kneissl görüşmesi

Avusturya Dışişleri, Avrupa ve Uyum Bakanı Karin Kneissl'in Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile dün 25 Ocak’ta, İstanbul’da gerçekleştirdiği görüşme ülke basınında geniş yer bulurken, görüşmenin iki ülke arasındaki "ilişkilerde yeni bir sayfa açacağı" şeklinde yorumlandı.

Avusturya Devlet Televizyonu ORF başta olmak üzere ülkenin önde gelen medya kuruluşları, yaklaşık iki yıldır iki ülke arasında yaşanan gerginliklerin ardından bir araya gelen bakanların görüşmesini “ilişkilerde yeni sayfa” başlığıyla takipçilerine duyurdu.

 

"Viyana ile Ankara arasında hava yumuşuyor"

Ülkenin önde gelen gazetelerinden Der Standard, "Viyana ile Ankara arasında hava yumuşuyor" başlığıyla okuyucularına aktardığı haberde, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Osmanlı İmparatorluğu ve Habsburg Hanedanlığı arasında 1718’de imzalanan Pasarofça Antlaşması'nın aslına uygun bir kopyasını çerçeveleterek Kneissl'e hediye olarak verdiğinin altı çizilirken, her iki ülke arasında iyi ilişkilerin bu dönemde başladığının altı çizildi.

Çavuşoğlu'nun: "Avusturya’daki gelişmeler ve atılan adımlardan dolayı arkeolojik faaliyetleri durdurmuştuk. Bunları yeniden başlatmak istiyoruz." ifadelerine yer verilen haberde, her iki tarafın ilişkileri tekrar rayına koymak için bazı hususlarda anlaştığı, diplomat ve memurlar düzeyinde daha fazla görüşme yapılması, ortak bir ekonomi komisyonunun kurulması ve Avusturya-Türkiye kültür yılının gerçekleştirilmesi konularında uzlaşıldığı belirtildi.

 

"Türkiye'nin güzel ve barışçıl jesti"

Markus Bernath, görüşmeye ilişkin Der Standard gazetesinde kaleme aldığı yazıda, Türk tarafının Avusturyalı arkeologlara yeniden çalışma izin vermesinin "Türkiye’nin güzel ve barışçıl bir jesti." olduğunu kaydetti.

"Türkiye'ye küçük bir adım atmanız ve onların görüşlerine saygı göstermeniz durumunda Türkiye'yi kazanmak hiç de zor değildir." ifadelerini kullanan Bernath, Kneissl'in mevkidaşı ile yaptığı olumlu konuşmalar nedeniyle bu adımın atılabildiği değerlendirmesinde bulundu.

 

"İlişkilerin iyileştirilmesi için her iki taraf da istekli"

Aşırı sağ söyleme yakınlığıyla bilinen Kronen gazetesi de görüşmeye ilişkin yaptığı haberde, "Avusturyalı arkeologlar Efes’e geri dönebilir” başlığını kullandı.

Avusturya Dışişleri Bakanı Kneissl'in "ilişkilerin yeniden canlandırılmasına ilişkin her iki tarafın istekli olduğu" yönündeki ifadelerine yer verilen haberde, her iki bakanın olumlu konulara yoğunlaştığına dikkati çekildi.

Avusturya Haber Ajansı (APA), dün 25 Ocak'ta İstanbul'da gerçekleştirilen görüşmeye ilişkin Avusturya Arkeoloji Enstitüsü (ÖAW) Başkanı Sabine Ladstatter ile yaptığı mülakatı aboneleriyle paylaşarak, Ladstatter’in bu yenilikler karşısında çok etkilendiğini ve Avusturyalı arkeologların yeniden Türkiye’de çalışacak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdiği aktarıldı.

İki ülke arasında yaklaşık iki yıldır süren kötü ilişkilerin ardından aşrı sağcı hükümetin yeni Dışişleri, Avrupa ve Uyum Bakanı Kneissl, göreve gelmesinin ardından Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinde "ikili ülke arasında yeni bir başlangıç" yapılabileceğini söylemişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.