SON DAKİKA
Hava Durumu

Azarov: ''Gaz anlaşmalarının şartları değiştirilecek''

Haber Giriş Tarihi: 31.03.2010 13:51
Haber Güncellenme Tarihi: 31.03.2010 13:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Azarov: ''Gaz anlaşmalarının şartları değiştirilecek''
Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov, 31 Martta yapılan Ukrayna Bakanlar Kurulu toplantısında, Rusya ile Ukrayna arasında 19 Ocak 2009’da imzalanan gaz anlaşmalarının şartlarının değiştirileceğini bildirdi.
Azarov, 25 Martta Moskova’ya yaptığı ziyaret sırasında Rusya Başbakanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede anlaşmada belirlenen ve Ukrayna’nın kontratta belirtilen miktardan az miktarda gaz alması durumunda ceza öngören sert şartların Ukrayna’yı memnun etmeyeceğine dair görüşünü ifade ettiklerini belirtti.
Azarov, “Kontratların bu şartı bizi memnun edemez. Bunun yanı sıra biz Rusya yönetimiyle ekonomik işbirliğimizin tüm alanlarını ele aldık. Rusya tarafı Ukrayna’nın ikili anlaşmaların  yerine getirmemesiyle ilgili bazı talepler dile getirdi. Bu talepleri detaylı olarak incelememiz ve karar almamız gerekir. Görüşme sonucunda biz kontratın (gaz kontratının) şartlarını değiştirme konusunda görüşmelere başlamaya karar aldık. Bunun yanı sıra biz enerji, makine imalatı, bilim gibi alanlarda işbirliği anlaşmaları yapma konusunda anlaştık” dedi.
Azarov, Ukrayna ile Rusya arasındaki değişik alanlarda işbirliği anlaşmalarının hazırlıklarından Ukrayna 1. Başbakan Yardımcısı Andrey Klyuyev’in sorumlu olduğunu söyledi.
Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.