SON DAKİKA
Hava Durumu

Azerbaycan ve Kırım işbirliği geliştirecekler

Haber Giriş Tarihi: 18.08.2012 12:25
Haber Güncellenme Tarihi: 18.08.2012 12:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Azerbaycan ve Kırım işbirliği geliştirecekler
Azerbaycan’ın Kiev Büyükelçisi Eynulla Yadulla Madatli, Kırım Başbakanı Anatoliy Mogilyov ile yaptığı görüşmede Azerbaycan’da Kırım’ın işbirliği için önemli partner olarak kabul edildiğini söyledi.

Kırım Hükümetinin verdiği bilgiye göre Anatoliy Mogilyov, “Ukrayna ve Kırım’ın tarihten beri Azerbaycan ile gerek yerel, gerekse merkezi düzeyde kardeş ilişkileri var. Şüphesiz ki bizim her iki taraf için gelecek faydalı işbirliğinin yollarını belirleyerek bölgeler düzeyinde ilişkilerimizi geliştirmemiz lazım. Bizim bunun için gerekli olan tüm imkanlarımız var.”dedi.

Eynulla Madatli, son yılda Azerbaycan ile Kırım arasındaki bölgeler arası ilişkilerin yeni düzeye çıktığını söyledi. Madatli, “Bir dönemde işbirliğimiz durmuştu. İlişkilerimizin yeniden canlandığından dolayı sevinçliyiz. Biz olumlu sonuçlar görüyoruz: Kırım’a tatil ve tedavi için gelen turistlerimizin sayısı çok arttı.”

“Kırım’da yaklaşık 10 bin Azerbaycanlı yaşıyor. Onlar için yarımada 2.ev oldu. Biz böyle davranış, insanların konforlu yaşamı için gerekli şartlar ile istikrarın sağlandığından dolayı minnettarız.”dedi.

Anatoliy Mogilyov, Kırım’da sağlanan istikrarın Kırım ile Azerbaycan arasında bölgeler arası ilişkilerin gelecekte sağlamlaştırılması için önemli şart olduğunu kaydetti. Mogilyov, “Bizim ticaret ve ekonomi alanındaki işbirliğinin yanı sıra kardeşlik ilişkilerimizi, üniversiteler arasındaki işbirliğini ve sosyo-kültürel işbirliğinin diğer alanlarında işbirliğimizi geliştirmemiz lazım.”dedi.

Osman Bayramaliyev

 
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.