SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakan Ergün, Koruma Şirketler Grubunun yeni fabrikasını açtı

Haber Giriş Tarihi: 30.06.2012 18:09
Haber Güncellenme Tarihi: 30.06.2012 18:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bakan Ergün, Koruma Şirketler Grubunun yeni fabrikasını açtı
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'nin en önemli ihracat pazarı olan Avrupa'da yaşanan ciddi sıkıntılara rağmen, ekonomisinin büyümeye ve yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ettiğini söyledi. 
Ergün, Koruma Şirketler Grubu'nun Honaz ilçesinde kurduğu Klor Alkali Fabrikası'nın açılış töreninde, yoğun bir program ve tempoyla çalıştıklarını ifade etti.
Denizli programında fabrika açılışının ardından Pamukkale Üniversitesi Teknokent'in açılışını yapacaklarını, GMY Madencilik'in Çardak Özdemir Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'ndeki yatırım kararı ile ilgili protokol imza törenini gerçekleştireceklerini belirten Ergün, şunları söyledi:
''Bu koşuşturmanın içinde, Denizli'nin ve diğer bütün şehirlerimizin, böyle nitelikli yatırımlarla büyüdüğüne, geliştiğine tanık olmak, doğrusu bizim bütün yorgunluğumuzu üzerimizden alıyor. Aslında tüm ekonomi politikaları, fazladan bir fabrika daha açılabilsin diye hazırlanıyor ve uygulanıyor. Bu nedenle, Denizli'de 200 kişilik bir istihdam oluşturan 20 milyon dolarlık bu yatırımı çok önemsiyorum.''
Koruma Şirketler Grubu'nun 3. büyük yatırımını Denizli'de gerçekleştirmiş olmasının, Denizli'nin potansiyelini de ortaya koyduğunu dile getiren Ergün, ''Önümüzdeki süreçte, Denizli'nin benzer yatırımlara ev sahipliği yapmaya devam edeceğine inanıyorum'' dedi.
Bakan Ergün, Türkiye ekonomisinin, son yıllarda çok önemli başarılı bir performans gösterdiğini belirterek, ''Yakaladığımız güven ve istikrar ortamı, yatırım, üretim, istihdam ve ihracat gibi alanlara da çok olumlu bir şekilde yansıdı. En önemli ihracat pazarımız olan Avrupa'da yaşanan ciddi sıkıntılara rağmen, Türkiye ekonomisi büyümeye ve yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor'' diye konuştu.

-''Hızı yavaşlasa da büyümeye devam''-

Ekonomide 2012 yılına ait ilk çeyrek büyüme rakamlarının 2 Temmuz Pazartesi günü açıklanacağını hatırlatan Ergün, şunları kaydetti:
''Elbette bu yıl, 2010 ve 2011'e göre, daha mütevazi büyüme rakamları yakalayacağız, ancak Avro bölgesinin bu yıl sonunda daralmasının beklendiğini düşünürsek, Türkiye yine önemli bir başarı göstermiş olacaktır. Yapmamız gereken daha çok işler, kendimizi geliştirmemiz gereken alanlar bulunuyor. Biz bütün bunların farkındayız ve politikalarımızı reel kesimin, yatırımcıların ihtiyaçlarına uygun bir şekilde hazırlıyoruz.
Bugün Türkiye'nin yıllık 140 milyar dolara yaklaşan ihracatının yüzde 95'ten fazlası sanayi ürünlerinden oluşuyor. Ancak, bu ürünler içinde ileri teknolojili ve yüksek katma değerli ürünlerin payı sadece yüzde 5'ler seviyesindedir. Bizim bu oranı artırmamız, daha fazla katma değer üretmemiz, yenilikçi ve yükse katma değerli bir üretim yapmamız gerekiyor. Mesela binlerce otomobilin montajından elde ettiğimiz geliri, aslında sadece bir modelin tasarımından elde edebiliriz. Aslında bizim ihracatımız ve ithalatımız arasındaki fark, ürünlerin miktarından ziyade, katma değerinden kaynaklanıyor.''
Ergün, Türkiye'nin ortalama 1,46 dolar seviyesinde olan ihracat kilogram fiyatını, yüksek katma değerli ürünlerle gelişmiş ülkelerde olduğu gibi 4-5 dolar seviyesine çıkarması gerektiğini belirterek, ''Yıllık 500 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmamız için, mevcut ürün yelpazemizi değiştirmemiz gerekiyor'' dedi.
Türk sanayisi olarak bir başka önemli sorunlarının da yerli üretimde esas katma değer oluşturan parçaların ithal edilmesi olduğuna işaret ederek, bu sorunun da yatırımla aşılması gerektiğini ifade etti.

-''Yüksek katma değerli yatırımlar için çalışma yürütülüyor''-

Bakan Ergün, açılışı yapılan fabrikada üretilecek olan ürünlerin, diğer birçok sektör için girdi niteliği taşıdığını, bu tür yatırımları artırmaları gerektiğini belirtti.
Nitelikli, kaliteli ve yüksek katma değerli yatırımları artırmak için yoğun bir çalışma içinde olduklarını kaydeden Ergün, bu kapsamda geçen yıl uygulamaya başladıkları Sanayi Strateji'nde yer alan 72 eylemden 23 tanesinin, firmaların teknolojik gelişimi başlığı altında kurgulandığına dikkati çekti.
Ergün, geçen yıl yapılan yeni bakanlık yapılanmasıyla birlikte, kalite, verimlilik, teknoloji, Ar-Ge, markalaşma, üniversite-sanayi işbirliği gibi alanlarla doğrudan ilgilenecek bir organizasyon yapısı oluşturduklarını dile getirerek, ''Ar-Ge desteklerimizi geliştirmeye, üniversitelerimizi üretim sürecine dahil etme yolunda ciddi adımlar attık, atıyoruz. Mesela 2002 yılında ülkemizde sadece 2 teknopark varken, bugün 32 tanesi aktif olmak üzere 45 teknoparkımız mevcut'' dedi.

-Teşvik için elinizi çabuk tutun çağrısı-

Yeni teşvik sisteminin hayata geçirildiğini ve gerek yurt içinden gerekse yurt dışından bir çok önemli firmanın bu yeni teşvik sisteminden en iyi şekilde yararlanacağını düşündüğünü belirten Ergün, bu noktada yatırımcıların elini çabuk tutması gerektiğini ifade etti.
Ergün, yeni teşvik sisteminde, erken davrananın ödüllendirildiği bir yapısı bulunduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:
''Bu sistemle yatırım yapma konusunda erken davranan daha fazla destekten yararlanacak. Yani, erken davrananı ödüllendiren bir teşvik sistemi var. Denizli, horozlarıyla meşhurdur ve 'erken öten horozun başını keserler' diye bir de söz vardır. Ama biz erken yatırım yapanı, yola çıkmak için güneşin doğmasını beklemeyenleri ödüllendiriyoruz. Yeter ki, bir fabrika, bir üretim ve bir istihdam kapısı daha açılsın. Biz elimizden gelen her türlü desteği sağlamaya devam edeceğiz. 2013 yılı sonuna kadar yatırımına başlayan daha fazla yararlanacak, 2014'e erteleyen daha az yararlanacak.''
Bugüne kadar reel sektöre güvendiklerini, iş dünyasıyla birlik ve beraberlik içinde hareket edip ve Türkiye'ye daha önce hiç tanımadığı başarılar yaşattıklarını ifade eden Ergün, ''Aynı sinerjiyi devam ettireceğiz, en doğru zamanda en doğru adımları atacağız. Zihnimizi, emeğimizi, enerjimizi ortaya koyacak, çok daha güçlü bir ekonomi kuracak, çok daha başarılı, rekabetçi ve markalaşmış firmalar oluşturacağız'' diye konuştu.

-Bakandan salondaki sinekler için espri-

Bakan Ergün, konuşmasında açılış töreninin yapıldığı salonda rahatsızlık veren sineklere de işaret ederek espri yaptı.
Açılışı yapılacağı tesiste sinek ilacı da üretileceğini öğrendiğini belirten Ergün, ''İbrahim Bey'e az önce sordum, 'burada sinek ilacı da üretiyor musunuz' dedim, 'evet' dedi. 'Peki sineklerin haberi var mı, sineklerin haberi olsun. Ona göre ayağını denk alsın'' ifadelerini kullandı.
  Açılışa, AK Parti Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci, Denizli Valisi Abdulkadir Demir ve Belediye Başkanı Osman Zolan da katıldı.
AA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.