SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakü'den Tahran'a sert uyarı

Azerbaycan'dan İsrail Başbakanının Bakü ziyaretine tepki gösteren İran'a sert tepki geldi.

Haber Giriş Tarihi: 30.12.2016 23:09
Haber Güncellenme Tarihi: 30.12.2016 23:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bakü'den Tahran'a sert uyarı

Azerbaycan'dan İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun Bakü ziyaretine tepki gösteren İran'a sert tepki geldi. Azeri milletvekili Kudret Hasanquliyev, "Azerbaycan’a hücum ederse İran haritadan silinir" diye tehdit ederken, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Esedov'dan daha ılımlı bir uyarı geldi. Esedov, İran’ın hiçbir zaman Azerbaycan'ın iç işlerine karışamayacağını söyledi.

Cumhuriyet'in Azeri Apa Haber Ajansı'ndan aktardığı habere göre Milletvekili Kudret Hasanquliyev, Azerbaycan Milli Meclisi'nin bugün yapılan oturumunda İsrail Başbakanı'nın Bakü’ye seferinden sonra İran'ın Azerbaycan'a karşı sergilediği tehditkar açıklamaların cevapsız kalmaması gerektiğini söyledi.

Hasanguliyev, İran Savunma Bakanı'nın "Azerbaycan'ın İsrail'le yaklaşmasına tahammül edemeyiz’’ açıklamasına karşın, İran'ın Azerbaycan'a karşı daha da sertleşmesinin büyük sorunlara yol açacağını söyledi.

 

'İran haritadan silinir'

Hasanguliyev, İran’nın Azerbaycan’a hücum etmesi durumunda, İran’nın haritadan silineceğini ve yerinde 5 devlet oluşacağını söyledi.

Milletvekilinin açıklamasının ardından, Azerbaycan Meclis Başkanı Oktay Esedov, İran'ın hiçbir zaman Azerbaycan'ın iç işlerine karışamayacağını vurgulayarak, "İran Cumhurbaşkanı da Ermenistan'ı ziyaret etti, biz onlara karşı bildiri verdik mi? Onun için herkes birbirine karşılıklı saygı göstermelidir" dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.