SON DAKİKA
Hava Durumu

Başkonsolos Hatice Nur Sağman KTMM’yi ziyaret etti

Haber Giriş Tarihi: 18.09.2013 13:13
Haber Güncellenme Tarihi: 18.09.2013 13:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Başkonsolos Hatice Nur Sağman KTMM’yi ziyaret etti

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı, Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Türkiye’nin yeni Odesa Başkonsolosu Hatice Nur Sağman ile 17 Eylül tarihinde görüştü.

KTMM Basın Servisinin bildirdiğine göre görüşmeye Kırım Tatar Milli Meclisi 1. Başkan Yardımcısı Refat Çubarov, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Remzi İlyasov ve Kırım Tatar Milli Meclisi Dış İlişkiler Bölümü Başkanı Ali Hamzin katıldı.

Türkiye’nin Odesa Başkonsolosu Hatice Nur Sağman, “Başkonsolosluk görevinde bu Kırım’a yaptığım ilk çalışma ziyaretidir. Ziyaretimin ana amacı bölgeyle, Kırım hükümetiyle ve Kırım Tatar Milli Meclisi yönetimiyle tanışmaktır” dedi.

Nur Sağman Kırım ziyaretine ilişkin izlenimlerini anlattığı sırada Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın Akmescit’te Başkonsolosluk açma isteğine ilişkin bilgilerin doğru olduğunu kaydetti.

Hatice Nur Sağman, “Kırım,Ukrayna ve Türkiye arasında dostluk köprüsünün ana sembolüdür. Kırım’da Başkonsolosluk açma kararı ülkelerimiz arasındaki diyalogu güçlendireceğini ve gelecekte verimli işbirliğine yardımcı olacağını ümit ediyorum” dedi.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’ne yıllardır Kırım’ın yerli halkına yaptığı yardım ve verdiği destek için teşekkür etti. Kırımoğlu, Türkiye’nin Akmescit Başkonsolosluğunu açma fikrinin ‘çeşitli kompleksleri olan ve bu fikri olumsuz karşılayacak olan’ Ukrayna hükümeti tarafından destekleneceğine ilişkin şüphesi olduğunu belirtti.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, “Tabii ki eğer benim tahminlerim yanlış çıkarsa ve ilk olarak iktisadi alanda iş bağlantılarını artıracak ve sosyal ve ekonomik alanda Türkiye’nin büyük deneyimini çekecek olan Türkiye’nin Akmescit Başkonsolosluğu açılırsa ben bu projeyi destekleyeceğim” dedi.

Kırımoğlu, Türkiye hükümetinin Türkiye ve Ukrayna arasında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile gerçekleştirdiği sosyal, ekonomik ve kültürel projelerin Kırım Tatar halkı için önemli bir destek olduğunu kaydetti.

Nur Sağman’ın talebi üzerine Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Türk yetkililerle etkin şekilde incelenmekte olan projeleri saydı. Kırımoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer Türk bakanlık yetkilileriyle yapılan görüşmelerde ele alınan en güncel konular arasında Kırım’da Merkez Camisi’nin, Kırım Tatar Kültür Merkezi’nin ve 3 milli okulun inşaatı yer alıyor. Projelerden birisinde örneğin, Akmescit’te Kırım Tatarlarının toplu olarak yaşadığı Borçokrak (Fontanı) semtindeki milli okulun yeni öğretim yılına kadar bitirilmesi için Başbakan Erdoğan tarafından talimat verildi, ama maalesef bu proje gerçekleştirilmedi” dedi.

Odesa Başkonsolosu Nur Sağman, Kırım Tatar Milli Meclisi’ne KTMM ile ele aldığı konuları Türkiye Cumhuriyeti yönetimine bildirmek Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi ile değerlendireceği konular listesine mutlaka dahil edeceğini söyledi.

Başkonsolos Nur Sağman, dünyanın çeşitli ülkelerinde çalışarak elde ettiği diplomatik deneyiminin kendisine kardeş Kırım Tatar halkının gelişmesine ve korunmasına ilişkin güncel ve önemli projelerin gerçekleştirilmesinde yardımcı olacağına dair ümidini ifade etti.

Ayrıca bakınız:

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.