SON DAKİKA
Hava Durumu

BBA: Bankalar İngiltere'den ayrılmaya hazırlanıyor

İngiltere Bankacılar Birliği'ne göre bankalar, Brexit'in ardından İngiltere'den ayrılmaya hazırlanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 24.10.2016 16:29
Haber Güncellenme Tarihi: 24.10.2016 16:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
BBA: Bankalar İngiltere'den ayrılmaya hazırlanıyor

İngiltere Bankacılar Birliği'ne (BBA) göre İngiltere'deki önemli bankalar, Brexit'e ilişkin endişelerin etkisiyle, İngiltere'den ayrılmaya hazırlanıyor. Kuruma göre bazı bankalar önümüzdeki yılbaşı kadar yakın bir zamanda ülkeyi terketmeye hazır.

BBA'dan Anthony Browne, geçtiğimiz haftasonu the Observer'de kaleme aldığı yazısında, uluslararası bankaların şimdiden “acil durum” planları yapmaya başladıklarını konusunda uyarıda bulundu. Browne'ye göre bankalar, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılırken finans sektörünün korumaması durumunda ülkeden ayrılma planları yapıyorlar.

Bloomberg'in MarketWatch'a atıfla verdiği habere göre, Browne'nin yazısında “(Bankalar) taşınıp taşınmama arasında gidip geliyor. Birçok küçük banka yılbaşı öncesi taşınmaya başlama planları yapıyorlar; daha büyük bankaların ise 2017'nin ilk çeyreğinde başlaması bekleniyor” ifadesi yer aldı.

Bankaların çoğu İngiltere'nin AB'de kalmasını desteklemişti. AB pasaportlarını kaybetme korkusu, bankaların Avrupa yanlısı duruşunda kısmen etkili olmuştu. Mevcut durumda bankalar, sigorta şirketleri ve fonlar, yerel otoritelere başvurmadan hizmetlerini satabiliyorlar. Birçok ABD, İsviçre, Rusya ve Çin bankası, Londra'yı AB'nin geri kalanına ulaşmak için merkez olarak kullanıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.