SON DAKİKA
Hava Durumu

Binlerce kişi Kırımoğlu’nu sınırda karşılamaya hazır

Haber Giriş Tarihi: 23.04.2014 09:52
Haber Güncellenme Tarihi: 23.04.2014 09:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Binlerce kişi Kırımoğlu’nu sınırda karşılamaya hazır

Kimliği belirsiz kişilerce 5 yıl için Rusya Federasyonu’na girişinin yasaklandığı beyan edilen Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu karşılamak için binlerce kişi arabalarıyla sınır kontrol noktasına gitmeye hazır.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, 22 Nisan tarihinde yapılan basın toplantısında, “Binlerce kişi arabalarıyla Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu karşılamaya hazır. Söz konusu binlerce kişiden en azından yarısı, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun 19 Nisan’da Kırım’a geleceğini bildirmememi yüzüme vuruyor” dedi.

Halkının vatanına dönüşü için Sovyet cezaevlerinde 15 yıl yatan insana vatanına girişini yasaklamanın tahkir edici olduğunu söyleyen Refat Çubarov, “Bazı alaycı kişiler, kendisinin ve halkının vatana dönüşü için Sovyet cezaevlerinde 15 yıl yatan insana vatanına dönmesini yasaklamak gibi eylemlerde bulunuyor. Böyle emrin kimden geldiğini çok merak ediyorum. Bu insan 1970-1980’li yıllarda nerelerde olduğunu öğrenmek için… Her halukadra böyle bir talimatı veren insanın alçak olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Refat Çubarov, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun 19 Nisan tarihinde sınırda durdurulmasından iktidarın sorumlu olduğunu kaydetti.

Çubarov, “19 Nisan tarihinde Kırımoğlu ile birlikte Kırım’a geldim ve idari sınırı geçtiğimizde kimliklerimizi inceleyen asker, listeler bulunan kalın defterle karşılaştırıp kontrol etti ve Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun neden bu listede olduğunu araştırmanın gerektiğini söyledi. Ardından bize, listelerin eski olduğunu ve başka şeyler anlatmaya başladılar. Bunun için bir nevi iç izinlerde anlaşmak için 40 dakika gerekti. Bu grup, bize eşlik eden arkadaşlarımıza, Rus Federasyonu üniformalı askerlerden farklı göründü. Onların sınır muhafızları olduğunu söyleyelim. Bununla birlikte söz konusu yolu kontrol edenlerin iradesine karşı orada kimler olabilir? İktidarın kontrolü altındaki insanlardı. İktidar bundan sorumlu” dedi.

Mavile Abkerimova

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.