SON DAKİKA
Hava Durumu

BM Güvenlik Konseyi, Ukrayna için acil toplanacak

BM Güvenlik Konseyi, Ukrayna'nın BM Daimi Temsilcisi Yuriy Sergeyev'in ülkenin doğusundaki askeri hareketliliğe ilişkin uyarılarının ardından bugün acil toplanma kararı aldı.

Haber Giriş Tarihi: 12.11.2014 08:32
Haber Güncellenme Tarihi: 12.11.2014 07:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
BM Güvenlik Konseyi, Ukrayna için acil toplanacak

BM Güvenlik Konseyi, Ukrayna'nın BM Daimi Temsilcisi Yuriy Sergeyev'in ülkenin doğusundaki askeri hareketliliğe ilişkin uyarılarının ardından bugün acil toplanma kararı aldı.

BMGK Kasım ayı başkanı ve Avustralya'nın BM Daimi Temsilcisi Gary Quinlan, acil toplantının New York saati ile 14.30'da (TSİ: 21.30) gerçekleşeceğini bildirdi.

Ukrayna'nın BM Daimi Temsilcisi Yuriy Sergeyev, bugün BM'de yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna sınırına çok sayıda asker yığdığını ve Ukrayna'daki ayrılıkçılara yeni silah desteği yaptığını ileri sürerek, "Son gelişmeler gösteriyor ki Rusya, Ukrayna'ya yönelik büyük bir saldırı planlıyor. Bu konuda BM'nin en kısa sürede bilgilendirilmesi lazım" ifadelerini kullandı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ukrayna Özel Gözlem Misyonu'ndan yapılan açıklamada da "Ülkenin doğusunda görev yapan AGİT gözlemcilerinin, bugün Donetsk'in merkezine 3 kilometre mesafede kente doğru ilerleyen kime ait olduğu belirsiz 43 askeri kamyon tespit ettiği" kaydedilmiş, bu kamyonların 5'inin 120 milimetrelik havan toplarını, yine 5 kamyonun ise çok namlulu roketatar sistemlerini taşıdığı belirtilmişti.

Bosna Hersek'teki barış gücünün görev süresi uzatıldı

Öte yandan BM Güvenlik Konseyi, Bosna Hersek'teki Avrupa Birliği Barış Gücü Misyonu'nun (EUFOR ALTHEA) görev süresini 2015 Kasım sonuna kadar uzattı.

BMGK'da yapılan oylamada 14 üye kabul oyu verirken Rusya, BMGK'nın ülkeyi Avrupa Birliği yönüne zorlanmaması gerektiğini savunarak çekimser oy kullandı.

BM Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko, Konsey'de yaptığı açıklamada, ülkenin siyasi taktikler ve ayrıştırıcı politikalar nedeniyle girdiği kısır döngüden kurtulması gerektiğini belirtti.

Ayrılıkçılık yanlılarını da uyaran Inzko, Dayton Anlaşması uyarınca hiçbir bölgenin Bosna Hersek'ten ayrılamayacağını ve ülkenin toprak bütünlüğünün korunacağını kaydederek, sınırların yeniden çizilmeyeceğini söyledi.

BMGK kararında da ülkedeki durumun halen bölgenin barış ve güvenliği için risk oluşturduğu belirtilerek, EUFOR ALTHEA'nın görev süresi 12 ay daha uzatıldı.

KAYNAK: AA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.