SON DAKİKA
Hava Durumu

BM: Kırım'da yerinden edilen ve kaybolan insan sayısı artıyor

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Amerika, Avrupa ve Orta Asya Bölümü Başkanı Magazzeni, Kırım'da 19 bin kişinin yerinden edildiğini belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 20.11.2014 15:10
Haber Güncellenme Tarihi: 20.11.2014 14:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
BM: Kırım'da yerinden edilen ve kaybolan insan sayısı artıyor

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Amerika, Avrupa ve Orta Asya Bölümü Başkanı Gianni Magazzeni, komiserliğin Ukrayna'daki insan hakları ihlallerine ilişkin yedinci raporunu, BM Cenevre Ofisi'nde açıkladı.

Magazzeni, Kırım'daki referandum sonrası dönem ve Ukrayna'da devam eden çatışmalar nedeniyle, 31 Ekim tarihine kadar "Kırım'da 19 bin kişi yerinden edildi" dedi.

Raporda, Kırım'da yerinden edilenlerin 5 bin 328'inin çocuk olduğu ifade edildi.

Kırım'da basın, toplantı, ifade, din ve vicdan özgürlüklerinin engellendiğinin örneklerle ortaya konduğu rapor hakkında konuşan Magazzeni, Kırım'da var olan baskılar sonucunda yerinden edilen ve kaybolan insan sayısında da artış yaşandığını vurguladı.

Raporda, Rusya'nın, Kırım Özerk Cumhuriyeti'ni kendi politik ve hukuki sistemine katmak için entegrasyon çalışmalarına devam ettiği ve özellikle Kırım Tatarlarının bu süreçte tehditlere maruz kaldığı ifade edildi.

Kırım'daki insani durumun hala büyük bir sorun olduğunun altınının çizildiği raporda, Kırım Tatarlarının yüzde 90'ının kendi ana dillerini konuşamadığı bildirildi.

Ukrayna genelinde 10 Eylül itibariyle Kırım'da tutuklanan 2 bin 671 kişinin olduğu ve 287'sinin cezasını çektikten sonra Kırım'a geri dönmek istediğini bildirdiği ifade edildi.

Raporda ayrıca, Kırım'da, Kırım Tatarlarının kendi dillerini öğrenebileceği iki okul olduğu ve haftada sadece 2 saat dil eğitimi alabildikleri belirtildi.

KAYNAK: AA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.