SON DAKİKA
Hava Durumu

BM, Ukrayna’da geniş çaplı çatışmaların başlayabileceğinden endişeli

BM Genel Sekreter Yardımcısı Toyberg-Frandzen, "Ukrayna'nın doğusunda tekrar geniş çaplı bir çatışmaya dönülmesi ihtimalinden büyük endişe ediyoruz" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 13.11.2014 09:10
Haber Güncellenme Tarihi: 13.11.2014 08:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
BM, Ukrayna’da geniş çaplı çatışmaların başlayabileceğinden endişeli

Birleşmiş Milletler, Ukrayna'nın doğusunda son dönemde artan askeri hareketliliğin geniş çaplı bir çatışmaya dönmesinden endişe edildiğini bildirdi.

BM Güvenlik Konseyi (BMGK), Ukrayna'nın çağrısı üzerine ülkenin doğusundaki askeri hareketliliği görüşmek için acil toplantı yaptı. BMGK'da, krizin başından beri düzenlenen 26. toplantıda konuşan BM Genel Sekreter Yardımcılarından Jens Anders Toyberg-Frandzen, bölgede güvenlik ve insani durumun kötüye gittiğini söyledi.

Son dönemdeki askeri hareketlilik ve siyasi gelişmelere ilişkin Konsey'e bilgi veren Toyberg-Frandzen, 3 Kasım'da yeniden başlayan olayların Minsk anlaşmasına zarar verdiğini kaydederek, "Ukrayna'nın doğusunda tekrar geniş çaplı bir çatışmaya dönülmesi ihtimalinden büyük endişe ediyoruz" dedi.

Çatışmaların düzensiz ve düşük yoğunlukta aylarca devam etmesi ve kurban sayısının artma ihtimali de bulunduğunu anlatan Toyberg-Frandzen, iki ihtimalin de Ukrayna için "felaket" olacağını ifade etti.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) raporlarında isyancıların kontrol ettiği bölgelere silah konvoylarının gönderildiğinin tespit edildiğini de vurgulayan Toyberg-Frandzen, "Rusya-Ukrayna sınırının güvenliğinin sağlanamaması barışa giden yoldaki engellerden birisi" diye konuştu.

AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Başkanı Ertuğrul Apakan da Konsey'e telekonferans yöntemiyle bağlanarak bölgedeki gelişmeler ve AGİT gözlemcilerinin karşılaştığı zorlukları anlattı.

"Ukrayna'nın egemenliği ihlal ediliyor"

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power da Rusya'nın Ukrayna'nın egemenlik ve toprak bütünlüğünü ihlal ettiğini belirterek, Rusya'yı verdiği sözleri tutmamakla ve ayrılıkçıları silahlandırmakla suçladı.

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Lyall Grant, Rusya'ya askerlerini ve silahlarını Ukrayna'dan çekme çağrısı yaparak, Rusya'nın eylemlerinin Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğini ihlal ettiğini kaydetti.

Kaynak: AA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.