SON DAKİKA
Hava Durumu

BMGK'de hür dünya Rusya'ya karşı tonunu yükseltti

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Ukrayna'nın doğusundaki gerginliğin artması nedeniyle acil bir toplantı düzenledi.

Haber Giriş Tarihi: 14.04.2014 11:47
Haber Güncellenme Tarihi: 14.04.2014 10:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
BMGK'de hür dünya Rusya'ya karşı tonunu yükseltti

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Ukrayna'nın doğusundaki gerginliğin artması nedeniyle acil bir toplantı düzenledi.

15 üye ülkeden oluşan BMGK, Ukrayan krizinin çıktığı günden bu yana 10'uncu toplantısını pazar günü yerel saatle 20.00'de gerçekleştirdi.

Rusya'nın kapalı toplantı talebi, BMGK'daki diğer üye ülkelerin karşı çıkması nedeniyle, açık oturum olarak devam etti. Ukrayna'nın doğusunda artan şiddet olayları nedeniyle, Dönem Başkanı Nijerya'nın BM Daimi Temsilcisi Joy Ogwu'nun başlanlığında toplanan BMGK üyeleri, daha önceki toplantılarda olduğu gibi, genel olarak taraflara doğrudan diyalog, azami derecede itidal, gerilimi düşürme, barışçıl çözüm ve uluslararası hukuka uyma çağrılarında bulunurken, yapılış şekli itibarıyla toplantından herhangi bir karar çıkmadı.

-''Ukrayna anlamsız Rusfobiaya sahip''-

Toplantının başında konuşan Rusya Federasyonu BM Daimi Temsilcisi Vitaly Çurkin, Ukrayna'nın ''anlamsız Rusfobiasına sahip olduğunu ileri sürdü. Konuşmasında Ukrayna'daki durumun, ''çok tehlikeli'' olduğunu belirterek, gerginliğin daha fazla tırmanmaması için şiddetin acilen durdurulması gerektiğini ifade eden Rus Büyükelçi Çurkin, Ukrayna'da iç savaşı önlemek için Batı'nın karar imkanı olduğunu söyledi.

Ukraynali aktivistlerin "antisemit" olduğunu belirten Çurkin, Ukrayna'da parlamento üyesi aşırı milliyetçi parti Svoboda'nın ''onların 1654 yılında kovalanarak atılmış olması gerekirdi'' söyleminden alıntı yaptı.

Konuşmaların sonunda söz alan Çurkin, Rusya'nın birçok haksız suçlamayla karşı karşı olduğunu kaydetti.

-''İstikrarsızlığın kareografisi ve yazımı Rusya'ya ait''-

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samanta Power ise ''Masum insanların hayatları tehlikede ve Rus dezenformasyon ile propaganda bombardımanı altındayken, Ukraynalılar kışkırtma ve şiddet ile karşı karşıya'' dedi.

Büyükelçi Power, Ukrayna'daki istikararsızlığın kareografisinin ve yazımının Rusya'ya ait olduğunu bildirdi. Rus büyükelçinin iddiasına cevaben yaptığı konuşmada ise askeri gücün krize cevap olamayacağını dile getiren Büyükelçi Power, gerginliği artıranın ABD değil, Rusya'nın kendisi olduğunu ifade etti.

Power, Rusya'nın ''ayrılıkçı liderlerin Ukrayna'nın doğusunda geniş halk deseğine sahip oldukları'', ''Rus ajanlarının Ukrayna'da aktif olmadıkları'', ''Rus askerinin Ukrayna sınırından kısmi geri çekildiği'',  ''Rusya'nın enerji ve ticareti Ukrayna'ya karşı silah olarak kullanmadığı'', ''Etnik azınlıkların Kiev'deki faşist yönetimin zulmüyle karşı karşıya olduğu'' gibi iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Power, ABD'nin Ukrayna'daki gerginliğin düşürülmesi konusundaki çabalarına devam ettiğini ve 17 Nisan'da Cenevre'de Dışişleri Bakanı Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un katılacağı toplantının da bu nedenle gerçekleştirileceğini söyledi.

Power  ayrıca, pazartesi günü ABD'nin Ukrayna için 1 milyar dolarlık kredi garantisini vermiş olacağını bildirerek, bunun azınlıklar dahil Ukrayna halkına faydalı olacağını anlattı. Gelecek hafta Başkan Yardımcısı Joe Biden'in Ukrayna'ya bir ziyaret gerçekleştireceğini dile getiren Power, ABD'nin Ukrayna ekonomisini güçlendirmek için bu ülkenin IMF ile arasındaki anlaşmayı desteklediğini de bildirdi.

-40 bin Rus askeri Ukrayna sınırında-

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Mark Lyall Grant da Ukrayna'daki krizin tehlikeli bir tırmanışla karşı karşıya olduğunu ifade ederek, Rusya Federasyonu'nun Ukrayna'daki eylemerinin ''son yüzyılın en karanlık günleri'' olduğunu söyledi.

Grant, uydu görüntülerinin, savaş uçakları, tanklar, topçu ve lojistik destek birimleriyle donatılmış 35 bin ila 40 bin arasında Rus askerinin, Ukrayna sınırı yakınında olduğunu gösterdiğini bildirdi. Grant, buna ek olarak Kırım'da 25 bin Rus askerinin yasa dışı bir şekilde bulunduğunu da kaydetti.

-''Ukrayna'nın doğusunda Kırım senaryosunun tekrarına izin yok''-

Ukrayna'nın BM Daimi Temsilcisi Yuriy Sergeyev ise ''Kırım senaryosunun Ukrayna'nın doğusunda tekrarlanmasına izin vermeyeceğiz'' derken, Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Gerard Araud da Rusya'nın Ukrayna'nın doğusunda Kırım'daki aynı senaryonun tekrar ettiğini belirterek, Ukrayna'nın geleceğinin sadece halk tarafından belirlenebileceğini söyledi.

Büyükelçi Araud,  ''Ukrayna'da olmayan silahlı organize erkekler Ruslardır'' ifadesini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.