SON DAKİKA
Hava Durumu

Bölgeler Partisi, koalisyon kurma yönetmeliğini değiştirmek istiyor

Haber Giriş Tarihi: 04.03.2010 09:16
Haber Güncellenme Tarihi: 04.03.2010 09:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bölgeler Partisi, koalisyon kurma yönetmeliğini değiştirmek istiyor
Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko'nun eskiden başkanlık yaptığı Bölgeler Partisi, koalisyon kurma yönetmeliğini değiştirmek istiyor. Bölgeler Partisi milletvekilleri Vladimir Demidko ve Valeriy Bondik, 3 Martta parlamentoda koalisyonun kurma sürecini düzenleyen Ukrayna Verhovna Radası (Ukrayna Parlamentosu) Düzeni Kanununun 61.maddesine değişiklikler yapılmasını öngören kanun tasarısını sundu..
Bölgeler Partisi milletvekillerinin değişiklik yapılmasını talep ettikleri kanun, koalisyonun parlamentodaki gruplar tarafından kurulmasını öngörüyor. Bölgeler Partisi ise değişik gruplara üye olan milletvekilleri ve bağımsız milletvekillerin  koalisyona girmelerini sağlayacak değişikliklerin yapılmasını teklif etti.
Ukrayna Parlamentosunun düzenine göre koalisyon ancak parlamentodaki gruplar tarafından kurulabiliyor. Koalisyon kuracak grupların 226 imza toplaması gerekir. Bölgeler Partisi şu anda parlamentoda 172 koltuğa sahip. Bölgeler Partisiyle birlikte koalisyon kurmak isteyen Ukrayna Komünist Partisi, 27 koltuğa sahip. Bu, koalisyon kurmak için yeterli değil. Parlamentoda 20 koltuğa sahip olan Litvin Bloku, Bölgeler Partisi ve Komünist Partiyle koalisyon kurmak istese bile toplam oy sayısı ancak 220 olur ve bu bundan dolayı koalisyon kurulamaz..
Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.