SON DAKİKA
Hava Durumu

Bulgaristan Cumhurbaşkanından yaptırım açıklaması

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, ticarete zarar vermemek adına diplomatik yollar aramak gerektiğini savundu.

Haber Giriş Tarihi: 06.10.2017 17:39
Haber Güncellenme Tarihi: 24.10.2017 18:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bulgaristan Cumhurbaşkanından yaptırım açıklaması

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Avrupa’nın Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımların kaldırılması gerektiğini savundu.

Bulgaristan’ın Nova televizyonunun haberine göre 5 Ekim’de Polonya Cumhurbaşkanı Duda ile biraraya gelen Rudev, ticarete zarar vermemek için Rusya’ya yönelik diplomatik yollar aramak gerektiği fikrini dile getirerek, “Ekonomik açıdan bu yaptırımlar çok acı verici” dedi.

Yaptırımların ebediyen devam edemeyeceğini, ekonominin ise bundan zarar görmemesi gerektiğini savunan Rusya yanlısı cumhurbaşkanı Rudev, “Bu nedenle onlar kaldırılmalı” dedi.

Avrupa Konseyi, 14 Eylül 2017 tarihinde Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırısı nedeniyle belirli kişilere ve şirketlere uygulanan yaptırımları 15 Mart 2018 tarihine kadar uzattı.

Avrupa Birliği, Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı işgal ettikten ve Ukrayna’nın doğu bölgelerine saldırdıktan sonra Rusya’ya karşı yaptırımlar uygulamaya başlamıştı. AB’nin bireysel yaptırım listesinde yer alanlar arasında Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov, Kırım Rus yönetiminin kurduğu sözde Parlamento’nun Başkanı Vladimir Konstantinov, Kırım'ın Rusya'ya ilhakıyla sonuçlanan olaylarda önemli rol oynayan Kırım Başbakanı’nın eski Yardımcısı Rustam Temirgaliyev, Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Rogozin, Cumhurbaşkanı Danışmanı Sergey Glazyev, TV sunucusu Dmitriy Kiselyov'un olduğu biliniyor.

Toplam olarak yaptırım listesinde 153 kişi ve 40 şirket bulunuyordu.

Bunun dışında Ağustos ayında Avrupa Birliği (AB), Rusya'nın Alman şirketi Siemens'ten satın aldığı doğalgaz türbinlerini işgal ettiği Kırım'da kullandığının ortaya çıkması üzerine yeni yaptırım kararı almıştı.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve bağımsızlığını tehdit edici eylemlerde bulundukları gerekçesiyle aralarında Rusya Enerji Bakan Yardımcısı Andrey Çerezov'un da yer aldığı  Alman endüstri devi Siemens’in ürettiği doğalgaz türbinlerini Rusya’nın işgal ettiği Kırım’a gönderdikleri tespit edilen 3 kişi ile 3 şirkete yaptırım getirildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.