SON DAKİKA
Hava Durumu

Çek Cumhuriyeti, Kırım ile ilgili net tutumunu açıkladı

Çek Dışişleri Bakanı, Prag’ın Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine desteğini teyit etti.

Haber Giriş Tarihi: 17.01.2018 13:48
Haber Güncellenme Tarihi: 17.01.2018 13:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çek Cumhuriyeti, Kırım ile ilgili net tutumunu açıkladı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, dün 16 Ocak tarihinde, Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Martin Stropnicky ile telefonda görüştü.
 
Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sitesinde yer alan bilgiye göre, Martin Stropnicky Pavlo Klimkin ile yaptığı görüşme esnasında Prag’ın Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine kayıtsız şartsız desteğini teyit etti. 
 
Stropnicky, “Kırım’ın yasa dışı işgalinin uluslararası hukukun ciddi ihlali olduğunu düşünüyoruz” diye kaydetti.
 
Görüşme esnasında Kırım’daki ve Ukrayna’nın doğusundaki durum, Ukrayna’da reformlardaki ilerlemeler, yolsuzlukla mücadele ve Avrupa Birliği ile Ortaklık Anlaşması’nın hayata geçirilmesi konuları ele alındı. 
 
Martin Stropnicky, Çek Cumhuriyeti’nin Ukrayna’daki reformları “eğitim alanında uluslararası koordinatör sıfatında” aktif şekilde desteklemeye devam etmeye hazır olduğunu belirtti. Ayrıca Bakan Stropnicky, “Ukrayna ekonomisinin dengelenmesini "yüksek"  olarak değerlendirerek” Çek iş adamları ve yatırımcıların bu konuya ilgi gösterdiğini ifade etti. 
 
Öte yandan Pavlo Klimkin, Çek mevkiidaşını Ukrayna’ya davet etti.
 
Kişisel Twitter sayfasında açıklama yapan Pavlo Klimkin, “Çek mevkiidaşım Stropnicky ile görüştüm. Eski Savunma Bakanı olarak Martin, günümüzde Rusya’nın Avrupa için nasıl bir tehdit oluşturduğunu iyi anlıyor. Onu yakın zamanda Ukrayna’yı ziyaret etmeye davet ettim” diye kaydetti.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.