SON DAKİKA
Hava Durumu

Çek Cumhuriyeti ve Yunanistan'dan vize iddiasına yalanlama

Haber Giriş Tarihi: 08.11.2014 11:09
Haber Güncellenme Tarihi: 08.11.2014 10:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çek Cumhuriyeti ve Yunanistan'dan vize iddiasına yalanlama

Yunanistan ve Çek Cumhuriyeti, AB'nin yasağına rağmen Rus pasaportu olan Kırımlılara söz konusu ülkelerin Rusya'da Schengen vizesi verdiğine dair çıkan haberleri yalanladı.

Çek Cumhuriyeti'nin Rusya büyükelçiliği, ilhak edilen Kırım’da ikamet eden ve Rus pasaportu olan Kırımlılara vize verdiğine dair Rus medyasında çıkan haberlerin asılsız olduğunu savundu.

Öte yandan Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavel Klimkin de, Avrupa Birliği ülkeleri Moskova vize merkezlerinin Kırımlılara vize vediğine ilişkin bilgiye inanmadığını kaydetti.

Klimkin, Yunanistan'ın Ukrayna büyükelçisinin de söz konusu haberi yalanladığını açıkladı.

AB ülkeleri konusunda iyimser olduğunu söyleyen Klimkin, "Çok basit birşey söyleyeceğim: Avrupa Birliğinin hiçbir ülkesi, AB'nin belirlediği kuralları ihlal etmez. Medeni dünyada ve AB'de böyle birşey yapılmıyor. Bunun için AB prosedürlerinde öngörülen hususlar yerine getirilecek" diye konuştu.

Daha önce Rus İzvestiya (Haberler) gazetesi, Avrupa Birliği’nin Kırımlılara Rusya'da Schengen vizesinin verilmesini yasaklamasına rağmen Yunanistan, İtalya, Hollanda ve Çek Cumhuriyeti’nin Moskova vize merkezlerinin, Rusya tarafından ilhak edilen Kırım’da ikamet eden ve Rus pasaportu olan Kırımlılara vize verdiğini yazdı.

 
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.