SON DAKİKA
Hava Durumu

Cemiloğlu davasına bakacak jüri oluşturulacak

Haber Giriş Tarihi: 04.03.2015 07:45
Haber Güncellenme Tarihi: 04.03.2015 09:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Cemiloğlu davasına bakacak jüri oluşturulacak

Rusya’da Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun oğlu Hayser Cemiloğlu’nun davasına bakan Krasnodar Mahkemesi, 3 Mart tarihinde yapılan duruşmada, Hayser Cemiloğlu’nun davasını değerlendirecek jürinin 24 Mart tarihinde oluşturulmaya başlayacağına dair karar kabul etti.

Hayser Cemiloğlu’nun davası genel usule göre inceleniyordu. Ancak mahkeme, 24 Şubat tarihinde yapılan duruşmada Hayser Cemiloğlu’nun avukatı Nikolay Polozov’un davanın jüri tarafından incelenmesi ile ilgili dilekçesini kabul etti ve 3 Mart’ta ön duruşma yapılacağını kararlaştırdı.

Krasnodar Mahkemesi’nde 3 Mart tarihinde yapılan duruşmada, Hayser Cemiloğlu’nun avukatları, davanın jüri tarafından değerlendirilmesi, davanın savcıya iade edilmesi ve davadan bazı kanıtların çıkarılması ile ilgili 3 dilekçe verdi. Mahkeme, davanın jüri tarafından değerlendirilmesi ile ilgili dilekçeyi kabul ederken diğer 2 dilekçeyi reddetti.

Savcı Svetlana Nekoz, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Davanın jüri tarafından incelenmesi ile ilgili dilekçe kabul edildi, jüri 24 Mart saat 11.00’da oluşturulacak” dedi.

Mahkeme, jüri heyetini oluşturacak 12 “halk hakimini” seçecek, ayrıca yedek hakimlerin seçilmesi gerekiyor.

Krasnodar Mahkemesi’nde Hayser Cemiloğlu’nun davası Şubat ayında incelenmeye başladı, bununla birlikte duruşmalar birkaç kez ertelenmişti. Hayser Cemiloğlu, Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun “cinayet”, “yasadışı silah ticareti” ve “silah, mühimmat, patlayıcı madde hırsızlığı (veya gaspı)” öngören 3 maddeye göre suçlanıyor.

Ama Hayser'in psikolojik bir rahatsızlığının bulunduğunu belirten ve Hayser'i İstanbul'da 2008 yılından itibaren tedavi eden uzman Dr. Yasin Genç, QHA'ya verdiği demeçte, "Hayser gibi ciddi bir psikiyatrik hastalık geçmişi olan kişiler,  böyle bir olay olduğunda tutukevine değil mutlaka adli psikiyatri hastanesine gönderilmeli" dedi.

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun oğlu Hayser Cemiloğlu, 27 Mayıs 2013 tarihinde yakın aile dostu Fevzi Edemov'u sehven ateşli silahla öldürmüştü.

Kırım’ın ilhak edilmesinin ardından soruşturma organları, davayı yeniden incelemeye karar verdi. Bununla birlikte Kiev Temyiz Mahkemesi, Hayser’in işlediği cinayeti ihtiyatsızlık sonucunda işlenen cinayet olarak değerlendirmiş ve Hayser’in serbest bırakılmasına karar vermişti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de Hayser Cemiloğlu’nun serbest bırakılmasına ilişkin kararı kabul etti. Ancak, Rusya söz konusu kararları yerine getirmeyi hala reddediyor. Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, oğlunun davasını kendisine baskı uygulamak için kullanılabileceğini belirtmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.