SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin’den Kırım’a 1 milyar dolarlık yatırım planı

Haber Giriş Tarihi: 11.11.2011 16:16
Haber Güncellenme Tarihi: 11.11.2011 16:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin’den Kırım’a 1 milyar dolarlık yatırım planı
AKMESCİT/SİMFEROPİL (QHA) – Çin’in National Technological Import & Export Corporation (CNTIC), Kezlev Ticaret Limanının Donuzlav körfezine taşıma projesine 1 milyar dolar yatırmaya hazır.
Kırım Hükümetinin verdiği bilgiye göre,  Kırım’da yatırım potansiyelini tanıtmak amacıyla Çin’i ziyaret eden Kırım Ekonomik Gelişim ve Ticaret Bakanı Yekaterina Yurçenko başkanlığındak Kırım Hükümeti heyetinin CNTIC şirketinin başkan yardımcısı Vu Duyu ile arasında yapılan görüşmede limanın taşınması konusu ele alındı. Açıklamada Kezlev Ticaret Limanının yerine Donuzlav gölünde yeni ticaret limanının inşaat projesi maliyetinin 1,19 milyar dolar olduğu belirtildi. Duyu, CNTIC şirketinin bu projeye finans ayırmaya hazır olduğunu dile getirdi. Duyu’nun verdiği bilgiye göre şirket, Çinli uzmanları çalıştırarak projeyi gerçekleştirmeye hazır.
CNTIC Başkan Yardımcısı, şirketin karayolları ve Kırım’ın batı bölgelerini bağlayacak hızlı tren hattı dahil olmak üzere Kırım’da bir takım altyapı projelerini gerçekleştirmek istediğini kaydetti. Açıklamada karayolu rekonstrüksiyonu projesinin 100 milyon dolar büyüklüğe sahip olduğu belirtildi. Kırım heyeti, söz konusu projelerin büyük önem taşıdığını, bunun için Kırım Hükümetinin bu projelerin hayata geçirilmesi konusunda Çinli yatırımcılara destek sağlayacağını belirtti.
CNTIC şirketinin heyeti, Kırım Yerel Gelişim Ajansı’nın daveti üzerine geçen yılın Aralık ayında Kırım’ı ziyaret ederek limanın taşınacağı bölgenin altyapısını incelemişlerdi. O zaman taraflar 2 memorandum imzalamış ve 2 taraftan da çalışma grupları kurulmuştu. Kırım Hükümeti, 1 Aralık’a kadar liman inşaatı ile ilgili son teklifin hazırlanması için gerekli bilgileri Çin tarafına verecek.
Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.