SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin ve Fransa'dan ortak yatırım fonu

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Çin’in başkenti Pekin'i ziyaret etti.

Haber Giriş Tarihi: 31.10.2016 22:29
Haber Güncellenme Tarihi: 31.10.2016 22:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin ve Fransa'dan ortak yatırım fonu

Fransa ve Çin Halk Cumhuriyeti, deniz aşırı ülkelerde ortak yatırım amaçlı bir fon oluşturma konusunda anlaşmaya vardılar.

Euronews'in haberine göre Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Çin’in başkenti Pekin’e yaptığı resmi ziyarette Çinli mevkidaşı Vang Yi ile bir araya geldi.

Ayrault, görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında Çin ve Fransa’nın 24 milyar dolar maliyetle İngiltere’de inşa edecekleri Hinkley Point Nükleer Santral Projesi’nin ortak yatırımlarına model olacağını söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanı: “Üçüncü ülke pazarlarında ve tüm sektörlerde birlikte yapmayı düşündüklerimiz iş birliği adına bu, çok iyi bir örnek. Bu, Asya ve Afrika da olmak üzere her yerde desteklediğimiz bir model.” ifadelerini kullandı.

İki ülke arasındaki ortak fonun yakın zamanda hayata geçirileceğini belirten Fransa Dışişleri Bakanı konuyla ilgili herhangi bir detay vermedi.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ise ülkesinin yabancı yatırımcılara yönelik uyguladığı rejimin, gelişmiş ülkeler ile kıyaslanmaması gerektiğini, yatırımcılara kapılarını kademeli olarak açacaklarını ve esneklik sağlayacaklarını söyledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.