SON DAKİKA
Hava Durumu

Çiygöz, duruşma başlar başlamaz suçla itham edildi

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz'e hangi cezanın verileceği ve fiilen tutukluluk süresinin uzatılması ile ilgili duruşma devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2016 11:59
Haber Güncellenme Tarihi: 02.09.2016 12:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çiygöz, duruşma başlar başlamaz suçla itham edildi

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da bugün, 20 Mayıs tarihinde sözde Kırım Yüksek Mahkemesi’nde, “26 Şubat davası” kapsamında gözaltına alınan ve bir yıldan fazla süredir yasadışı olarak tutuklu bulunan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz için ceza belirlenmesi ve fiilen tutukluluk süresinin uzatılması ile ilgili duruşma devam ediyor.

Duruşmayla ilgili açıklama yapan Kırım Tatar Milli Kurultayı Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev, “ Ahtem Çiygöz mahkemeye getirildi. Duruşma devam ediyor” diye bildirdi.

Duruşma başlar başlamaz sözde savcılığın Ahtem Çiygöz'ü bir suç işlemekle itham ederek tutukluluk süresinin iki ay uzatılmasını istediğini anlatan Smedlyaev, “Meğer Çiygöz suç işlemiş, şüpheli değil ayrıca Kırımoğlu ve Çubarov’la iletişim kurmaya devam ediyormuş” diye açıklama yaptı.

Kırım’ın Rus yönetimi tarafından “26 Şubat davası” kapsamında gözaltına alınanlar arasında bulunan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Mustafa Degermenci ve Ali Asanov tutuklu bulunurken, Eskender Kantemirov, Arsen Yunusov ve Eskender Emirvaliyev teminat ile serbest bırakılmıştı.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde miting organize etmek suçuyla 29 Ocak’ta gözaltına alınmıştı. “26 Şubat davası” kapsamında gözaltına alınan diğer Kırım Tatarları da “toplu eyleme katılmakla” suçlanıyor.

“26 Şubat davası” 28 Aralık 2015 tarihinde yapılan mahkemede incelenmeye başladı. Son olarak 30 Nisan tarihinde yapılan duruşma sırasında sözde mahkeme, Ahtem Çiygöz’ün tutukluk süresini 22 Mayıs’a kadar, Ali Asanov’un 8 Ağustos’a kadar ve Mustafa Degermenci’nin de 31 Temmuz’a kadar uzatmaya karar verdi.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi, “26 Şubat” davası kapsamında yargılanan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz ve Ali Asanov’un tutukluluk süresinin uzatılmasına ilişkin itiraz dilekçelerini reddetti.

26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Parlamentosu önünde Kırım Tatar Milli Meclisi ve Rus Birliği (Russkoye Yedinstvo) Partisi’nin karşı karşıya geldiği büyük miting yapıldı. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü savunan yaklaşık 10 bin Kırım Tatarı, parlamentonun Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılması ile ilgili kararları kabul etmesini önlemek ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü desteklemek için mitinge katıldı. Rusya yanlısı teşkilatların yaklaşık 3-4 bin temsilcisi Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını istemişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.