SON DAKİKA
Hava Durumu

Çubarov: Abduraimov, işgalden sonra parlamento toplantılarına katılmış

Haber Giriş Tarihi: 10.08.2015 16:06
Haber Güncellenme Tarihi: 10.08.2015 18:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çubarov: Abduraimov, işgalden sonra parlamento toplantılarına katılmış

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Ukrayna Milletvekili Refat Çubarov, Kırım Parlamentosu’nun eski milletvekili Enver Abduraimov, Kırım’ın işgal edilmesinden sonra Parlamento toplantılarına katıldığının ortaya çıktığını bildirdi. Böylece Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı’nın Abduraimov’u, devlete ihanet şüphesiyle hakkında arama kararı çıkarılan Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin eski milletvekilleri listesine haklı sebeplerle dahil ettiği belirtildi. 

Daha önce savcılığın arananlar listesine Enver Abduraimov'un haksız yere dahil edildiği yönünde açıklama yapan Kırım Tatar Milli Meclisi, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, “6 Ağustos 2015 tarihinde haber sitelerinde Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı tarafından hazırlanan “devlete ihanet şüphesiyle hakkında arama kararı çıkarılan Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin eski milletvekilleri listesi” ile ilgili haberler çıkınca eski Kırım milletvekilleri Safure Kacametova ve Enver Abduraimov’un söz konusu listeye dahil edilmesinin yasadışı olduğunu söyledim. Ama 7 Ağustos tarihinde Kırım ile temas kurabildim ve bana Enver Abduraimov’un “Kırım Cumhuriyeti Parlamentosu’nun” birkaç toplantısına katıldığı anlatıldı” diye kaydetti.

Söz konusu bilginin diğer kaynaklar tarafından da doğrulandığını belirten Çubarov, “Böylece daha önce Enver Abduraimov’un 27 Şubat 2014 tarihinden sonra “Kırım Parlamentosu” toplantılarına katılmadığı ile ilgili açıklamama düzeltme yapıyorum” dedi.

Daha önce Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı’nın, Kırım’ın eski milletvekilleri ile ilgili davayı incelidiği bildirildi. Söz konusu eski milletvekillerinin Ukrayna Ceza Kanunu’nun 111.maddesi 1.fıkrası ve 110.maddesi 3.fıkrası uyarınca Ukrayna’ya karşı sabotaj faaliyetinde yabancı devlete ve onun temsilcilerine yardım ederek devlete ihanet yaptığından ve Ukrayna’nın sınırlarını değiştirmek amacı ile aleni çağrılarda bulunduğundan şüpheleniliyor.

Ukrayna Başsavcılığı, Mayıs ayının başında Kırım Parlamentosu’nun 76 eski Kırım milletvekili hakkında vatana ihanet şüphesiyle arama kararı çıkardı. 

Daha sonra Ukrayna’nın Herson bölgesinde bulunan Kalançak kontrol noktasında Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) ve Ukrayna Milli Muhafızları, Kırım Parlamentosu’nun eski milletvekili Vasiliy Ganış’ı tutukladı. Bundan dolayı listede şimdi 75 eski milletvekili bulunuyor.

Ancak devlete ihanet şüphesiyle aranan kişiler listesinde Kırım Parlamentosu'nun Rusya'ya ilhakı oylamasına katılmayan Kırım Tatar Öğretmenleri Birliği Maarifçi Başkanı, eski Kırım milletvekili Safure Kacametova ve eski milletvekili Enver Abduraimov'un da yer alması dikkat çekti. Listenin yayınlanmasından hemen sonra konuyla ilgili açıklama yapan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, söz konusu isimlerin "ilhak" oylamasında yer almadığını belirtmiş ve savcılığın söz konusu listesine dahil edilmesinin yasadışı olduğunu ve listeden çıkarılması gerektiğini ifade etmişti.
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.