SON DAKİKA
Hava Durumu

Çubarov, BM Güvenlik Konseyi'ne hitap edecek

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov BM Güvenlik Konseyi'nde yapacağı konuşmasının taslağını bugün Ukrayna Parlamentosu’na ibraz etti.

Haber Giriş Tarihi: 21.04.2016 22:19
Haber Güncellenme Tarihi: 21.04.2016 22:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çubarov, BM Güvenlik Konseyi'ne hitap edecek

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin Rusya’da aşırıcı (radikal) bir örgüt olarak kabul edilmesi dolayısıyla Birleşmiş Milletleri Güvenlik Konseyi'nde yapacağı konuşmanın taslağını Ukrayna Parlamentosu’na ibraz etti.

Bugün Kiev’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Refat Çubarov, “Bu hitap bugün Ukrayna Parlamentosu’nun bazı komisyonlarında tartışıldı. Bizim faaliyetlerimiz, dünyanın  Kırım’daki duruma daha somut ve net tepkinin göstermesine yönelik.” diye açıklama yaparak başvurunun en kısa zamanda kabul edileceğini umut ettiğini belirtti.

Hatırlanacağı üzere 13 Nisan 2016 tarihinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya’nın, “Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerini askıya alınması ile ilgili” kararı yayınladığı öğrenilmişti. “Aşırıcı (radikal) Faaliyetlere Karşı Mücadeleye Dair” Federal Kanununun 9. ve 10. maddelerine atıfta bulunduğu belgede sözde savcı Poklonskaya, karar metninde Rus propagandasına uygun şekilde Kırım Tatarlarının özyönetim organını "sivil toplum kuruluşu" gibi göstermeye çalışarak, “Bir sivil toplum kuruluşunun hakları askıya alınıyor. Bu karar doğrultusunda ilgili kuruluşun tüm devlet veya belediye tarafından sunulmuş toplu iletişim araçlarını kullanması yasak, toplu etkinlik düzenlemesi, banka mevduatları kullanması ve herhangi bir faaliyette bulunması yasak. Kuruluşun herhangi bir propagandasının yapılması da yasak...” açıklamasında bulunmuştu.

Ardından Rusya Adalet Bakanlığı’nın, 18 Nisan tarihinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya’nın kararı üzerine Kırım Tatar Milli Meclisi’ni “aşırıcı (radikal) faaliyetler gerçekleştirmesi nedeniyle faaliyetleri askıya alınan dini ve sivil toplum kuruluşları listesine” dahil ettiği bildirilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.