SON DAKİKA
Hava Durumu

Çubarov: Kırım sınırındaki ihlallerden Herson Valisi sorumlu

Haber Giriş Tarihi: 08.08.2015 17:35
Haber Güncellenme Tarihi: 08.08.2015 17:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çubarov: Kırım sınırındaki ihlallerden Herson Valisi sorumlu

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna’nın anakarası ile Kırım arasındaki idari sınırında meydana gelen olaylardan Herson Valisinin sorumlu olması gerektiğini belirtti.

Söz konusu sınırda kontrol noktaları düzenleme konusunun ele alındığı Ukrayna Bakanlar Kurulu toplantısını yorumlayan Çubarov, “Vali, ona ait bölgenin her noktasında olup bitenlerden haberdar olmalı. Herson Valisi oraya her ay gitmeli. Onu (Valiyi) Sınır Muhafızları, gümrükçüler veya Ulaştırma Bakanlığı dinlemiyorsa, Vali direkt Cumhurbaşkanı ile temas kurabilir. Sınır Muhafızları da her gün sorunlar ile karşılaşıyor. Bunun için birbirine top atma olayı, başbakan için endişe sinyali olmalı” dedi.

5 Ağustos tarihinde Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk,  Ulaştırma Bakanlığı’na, Sınır Güvenlik Teşkilatı’na ve Herson Valisine, Ukrayna’nın anakarası ile Kırım arasındaki idari sınırında kontrol noktaları düzenleme talimatını verdi. Herson Valisi Andrey Putilov, Yatsenyuk’a seslenirken kontrol noktalarında gerekli şartların sağlanmadığından şikayet etti.

Haziran ayı başında Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Aslan Ömer Kırımlı, Kırım’dan Sorumlu Devlet Ajansı Başkanlığı'na atanmasının ardından gerçekleştirdiği ilk ziyaretini Ukrayna’nın Herson bölgesiyle işgal altındaki Kırım arasında kurulan idari sınır kontrol noktalarına yaptı.

Kırım’dan Sorumlu Devlet Ajansı Basın Servisi’nden yapılan açıklamada, “Gözlem misyonu, bu bölgede vatandaşlar için oluşturulan koşulların kötü olduğunu, vatandaşların şikayetleri için sebeplerin olduğunu doğruladı” denildi. Kırım’dan Sorumlu Devlet Ajansı’nın belirlediği eksikler arasında sınır kontrol noktalarında aydınlatma bulunmaması, sağlık normlarına uygun rahat bekleme yerlerinin olmaması yer aldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.