SON DAKİKA
Hava Durumu

Çubarov, Kültür Bakanından şikayetçi oldu

Haber Giriş Tarihi: 27.12.2012 13:15
Haber Güncellenme Tarihi: 27.12.2012 13:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çubarov, Kültür Bakanından şikayetçi oldu
Kırım Tatar Milli Meclisi 1. Başkan Yardımcısı, Kırım Parlamentosu Kurultay Ruh grubu Başkanı Refat Çubarov, 26 Aralıkta yapılan Kırım Parlamentosu toplantısında Seyitler (Nijnegorskiy) bölgesi Tamak (İzobilnoye) köyünde Feldmareşal Petro Lassi adına anıt kurulmasından dolayı Kırım Kültür Bakanı Alyona Plakida’dan şikâyetçi oldu.

İrlanda kökenli Petro Lassi (Pierce Lacy), 1735-1739 Osmanlı-Rus Savaşı’nda Rus ordularına komutanlık yapmış ve Kırım'da masum halkı katletmişti. Çubarov, “Bayan Plakida, milletvekilleri ile çalışmayı bilmeyen ve istemeyen bakanlardan birisidir. Ben farklı konularda kendisine başvurmuştum. Kendisi ile uzlaşı imkânı bulamıyorum. Ben, adına anıt dikilen kişilerin kim olduğunu müzakere edelim demek istiyordum. Bu tarihi şahıs (Lassi), Kırım’da çok olumsuz şekilde karşılanıyor. Ve siz bir bakan olarak bu anıtı açtınız. Siz, Kültür Bakanlığı bu eylemlerle Kırım toplumunu bölüyorsunuz. Kırım tarihini öğrenin!” dedi.

Çubarov, Kırım Hükümetine Kırım Tatar konularından anlayan insanların gelmesini talep ettiğini bildirdi. Çubarov, “Ben, yardımcılarınız arasında Kırım Tatar kültürünü koordine eden insanların ortaya çıkmasını isterdim.” dedi.

Refat Çubarov, Kırım’da Kırım toplumunu birleştirecek anıtların kurulması gerektiğini söyledi.

Rusya Birliği milletvekili Sergey Tsekov, Çubarov’a hitaben “Biz sizin kahramanlarınıza saygı gösteriyoruz, siz de bizim kahramanlarımıza saygı gösterin.” dedi. Çubarov, Tsekov’un bu sözlerine “Lassi kahraman değil, o kanlı paralı askerdir!” şeklinde cevap verdi.

Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.