SON DAKİKA
Hava Durumu

Çubarov, yeni Eğitim Bakanı için istekte bulundu

Haber Giriş Tarihi: 01.11.2012 11:51
Haber Güncellenme Tarihi: 01.11.2012 11:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çubarov, yeni Eğitim Bakanı için istekte bulundu
Kırım Tatar Milli Meclisi 1. Başkan Yardımcısı Refat Çubarov, Kırım Başbakanı Anatoliy Mogilyov’dan Kırım’ın yeni Eğitim Bakanı adayı konusunda Kurultay-Ruh milletvekili grubuna danışılmasını istedi.

Mevcut Kırım Eğitim Bakanı Vitalina Dzoz, 28 Ekimde yapılan Ukrayna Parlamentosu seçimlerinde 1 numaralı tek koltuklu dar seçim bölgesinden Ukrayna milletvekili seçildi. Ana dilde eğitim sorununu yaşayan Kırım Tatar halkı için eğitim konusunun önemli oluğu için Dzoz’un yerine gelecek yeni Kırım Eğitim Bakanı konusunu gündeme ilk getiren Kırım Tatar milletvekili Refat Çubarov oldu.

Kırım Parlamentosu Kurultay-Ruh grubu Başkanı Refat Çubarov, Parlamento toplantısında şöyle konuştu: “Şimdiki Kırım Eğitim Bakanı Vitalina Dzoz Kiev’e gittikten sonra, yerine gelecek yeni Eğitim Bakanının sadece parlamentodaki en büyük milletvekili grubuna danışılarak değil, Kurultay-Ruh dahil olmak üzere diğer gruplara danışılarak atanmasını isterdim. Yeni seçilecek Eğitim Bakanı ile işbirliğimiz, Bakan Dzoz ile yaptığımız işbirliğimizden daha iyi olmasını istiyoruz.” dedi.

Mogilyov: Yeni Eğitim Bakanı konusunda Kırım Parlamentosundan onay alacağız

Kırım Başbakanı Anatoliy Mogilyov, Parlamento toplantısından sonra verdiği brifingde Çubartov’un talebini yorumlarken şöyle konuştu: “Önereceğimiz kişiyi Kırım Parlamentosu atayacak. Bunun için biz onun adaylığını Kırım Parlamentosuna danışacağız. Belli bir siyasi güçle danışmaya kalkarsak, o zaman Milli Fırka, Soyuz (Birlik) gibi güçler kendilerine danışmamızı isteyecek. Kırım Parlamentosu, bakan veya komite başkanı adayını onaylama kararını alacak.”dedi.

Mavile Abkerimova, Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.