SON DAKİKA
Hava Durumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Macron telefonda görüştü

Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Suriye'deki son gelişmelerin ve iki ülke arasındaki ilişkilerin üzerinde durulduğu bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2018 17:49
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2018 17:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Macron telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron telefonda görüştü.

Anadolu Ajansı’nın Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına dayandırdığı habere göre iki lider, bugün (26 Şubat) Suriye'deki son gelişmeleri ve ikili ilişkileri ele aldı.

Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili bilgi paylaşımında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin'in terör unsurlarından temizlenmesinin sığınmacıların Suriye'ye geri dönüşlerini beraberinde getireceğini bildirdi.

 

"Afrin'de sivillerin zarar görmemesi için tüm tedbirler alındı"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afrin'deki operasyonda sivillerin zarar görmemesi için tüm tedbirlerin alındığına dikkati çektiği görüşmede, Suriye'deki insani durumla ilgili olarak BM Güvenlik Konseyi'nde oy birliğiyle kabul edilen ateşkes çağrısına da değinildi.

 

İki liderden “ateşkes” konusunda fikir birliği

Bu gelişmenin memnuniyet verici olduğunu belirten iki lider, başta Doğu Guta olmak üzere insani durumun iyileşmesi için ateşkesin hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Görüşmede, Suriye'de siyasi çözüm için ortak çaba harcamanın önemine işaret edildi. Kıbrıs'a da değinilen görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, münhasır ekonomik bölge ve hidrokarbon kaynakları konularında KKTC ve Türkiye'nin hassasiyetlerini hatırlattığı kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron, önümüzdeki süreçte de temas halinde olma kararlılıklarını teyit etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.