SON DAKİKA
Hava Durumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni hedefi açıkladı: İnsansız tank üretilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 21.02.2018 15:47
Haber Güncellenme Tarihi: 21.02.2018 15:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni hedefi açıkladı: İnsansız tank üretilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şu anda Afrin'deki zırhlı taşıyıcıların neredeyse tamamı bizim ve yerli. Biz bunu kendimiz üretiyor olmasaydık bir tane İHA'mız düşse düşünürdük ama şimdi ulan düşürürseniz düşürün be. Niye? İkincisi var, üçüncüsü var. Şimdi öyle bir yere gelmemiz lazım ki bizim insansız tankları da üretir hale gelmemiz lazım" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  bugün (21 Şubat) 11. Kalkınma Planı Tanıtım Toplantısı'nda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

"Bugün açılış toplantısı vesilesiyle birlikte olduğumuz 11. Kalkınma Planı hazırlık çalışmalarının verimli geçmesini diliyorum. Değerli dostlar insanlık tarih boyunca refah düzeyini yükseltmek arayışı içerisinde olmuştur. Biz de milletimize hizmete talip olurken adalet ve kalkınmayı iki temel öncelik olarak belirledik. Milletimizin karşısına çıkarken kaynak Türkiye demiştik. Bizim için amaçlarımıza ulaşmanın en önemli aracı planlamadır. Acil eylem planımız, 9 ve 10. Kalkınma planlarımız ve Vizyon 2023 belgemiz, planlı kalkınma anlayışımızın en büyük belgesidir. Kalkınmayı yalnız iktisadi alanla sınırlamıyor, sosyal ve kültürel kalkınmayı da hedefliyoruz.Ülkemizde artık yoksulluğun, gelir adaletsizliğinin tanımı çok değişti. Bugün artık yoksul demek yiyecek ekmek bulamamak değil, belirli bir yaşam standardının altında kalmak demektir.

“Atılıma ihtiyacımız var”

Artık dünün tekstil ve tarıma dayalı sanayisinin kısır döngüsünden çıkıp teknolojiye dayalı sanayiye geçiş yapıyoruz. Şimdi yüksek teknolojinin sanayideki payını arttıracak bir atılıma ihtiyacımız var. Tekstil ve tarım sanayisinden çıkıp teknolojiye doğru adımlar atıyoruz. Şimdi yüksek teknolojiye dayalı üretimin sanayi payını artıracak bir adıma ihtiyacımız var. Bir taraftan sanayileşmenin getirdiği enerji yatırımlarını yaparken, doğal kaynakları da geliştirmeye çalışıyoruz. Kişi başı milli gelirimizi 11 bin dolar seviyesine ulaştırmamız tarihi bir başarıdır. Refah seviyemizi 15 yılda 3 kat artmasında ve gelir dağılımının daha adaletli bir yapıya bürünmesinde kalkınma adımlarımızın katkısı büyüktür.

“Ülkenin her yerini doğalgaz döşersin, modern ülke böyle olur”

2002 yılında 236 milyar dolar olan milli gelirimizi 2016 yılında 863 milyar dolara çıkardık. son 10 yılda 8.3 milyon ilave istihdam oluşturduk. Yüzde 11,3 olan bütçe açığını, 2017 yılında yüzde 1.5 seviyesine düşürdük. 2002 yılında yüzde 72'ye ulaşan kamu stokunun milli gelire oranını 2016 yılında yüzde 28'e kadar düşürdük. 2002 yılında ihracatımız 36 milyar dolardı, 2016 yılında 157 milyar doları aşmış vaziyette. İşte bu ihracatımız ile buralara geldik geliyoruz.  Türkiye 2002 yılında 17 milyar liralık kamu yatırımı yapıyordu. Hükümetlerimiz döneminde bu rakamı 7 kat artırarak 2017 yılında 128 milyar liraya çıkardık. Kalkınma için kaynakların çeşitlendirilmesi politikamızı muhalefet bir türlü anlamıyor. Oysa biz bütün yatırımları bu yöntemle gerçekleştirdik. Modern ülke, çağdaş ülke laf üretmekle olmuyor. Ülkenin dört bir yanını yatırımlarla donatırsın çağı yakalayabilirsin. Ülkenin her yerini doğalgazla döşersin modern ülke böyle olur.

“İnsansız tank üretmemiz lazım”

Şu anda Afrin'deki zırhlı taşıyıcıların neredeyse tamamı bizim ve yerli. Biz bunu kendimiz üretiyor olmasaydık bir tane İHA'mız düşse düşünürdük ama şimdi ulan düşürürseniz düşürün be. Niye? İkincisi var, üçüncüsü var. Şimdi öyle bir yere gelmemiz lazım ki bizim insansız tankları da üretir hale gelmemiz lazım."

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.