SON DAKİKA
Hava Durumu

Davutoglu - Bahçeli görüşmesinin ardından ilk açıklamalar

Haber Giriş Tarihi: 18.08.2015 09:23
Haber Güncellenme Tarihi: 18.08.2015 12:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Davutoglu - Bahçeli görüşmesinin ardından ilk açıklamalar

Türkiye'de AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında hükümet kurma çalışmaları kapsamında dün gerçekleşen görüşme 2 saat 26 dakika sürdü. Bahçeli'nin Meclisteki makamında basına kapalı yapılan görüşmeye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın da katıldı.

 

Görüşme sonrası liderlerden ilk açıklamalar

 

Davutoğlu: 'Koalisyon için bir yol gözükmüyor'

Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile hükümet kurma çalışmaları kapsamında gerçekleşen görüşmenin ardından AK Parti Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi. Bahçeli ile son derece samimi ve dürüst, açık yürekli bir görüşme yaptıklarını belirten Davutoğlu, "Daha önce kamuoyuyla paylaşmış olduğu 4 konuyu da gündeme getirerek, bunlar tek tek ele alındığında AK Parti ile bir koalisyon imkanını mümkün görmediğini ifade etti. Kendisinin yaklaşımını saygıyla karşıladığımı ifade ettim" dedi.

"Elimden gelen bütün çabayı gösterdim" 

Hiç bir kapıyı kapatmadıklarını vurgulayan Davutoğlu, "Ancak şu anki tablo itibarıyla koalisyon ihtimalini gerçekleştirebilecek bir yol gözükmüyor. Bana da hükümet kurma görevi, ülkeyi hükümetsiz bırakmamak çerçevesinde tevdi edilmiş olduğu için bununla ilgili elimden geleni yapmış olduğum konusunda manen mutmainim. Elimden gelen bütün çabayı gösterdim." diye belirtti.

Bahçeli'nin, AK Parti ile bir koalisyon imkanını mümkün görmediğini ifade ettiğini bildiren Davutoğlu, şöyle konuştu: "Daha sonra olabilecek senaryoları yine kendisi gündeme getirerek 'Bir koalisyon mümkün görülmüyor, AK Parti ile kısa süreli bir seçim koalisyonu mümkün görülmüyor.' Bir azınlık hükümetine desteği zaten daha önce de kabul etmeyeceğini söylediğini ifade etti. Erken seçim kararı için de hükümet Meclis'i toplamak isterse toplantıya katılacaklarını ama kesinlikle erken seçime de destek vermeyeceklerini ifade etti." 

"Koalisyon zemini oluşmadığı ortaya çıktı"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Bahçeli ile görüşmelerinde koalisyon zemini oluşturulamadığını kaydeden Davutoğlu, "Maalesef, çok arzu etmemize rağmen gerek Sayın Kılıçdaroğlu ile CHP AK Parti koalisyonu çerçevesinde, gerekse Sayın Bahçeli'yle MHP koalisyonu oluşturulmasının zemininin olmadığı açık şekilde ortaya çıkmış bulunmaktadır" diye ifade etti. 

Bahçeli'nin erken seçimi kabul etmeyeceklerini belirten kaydeden Davutoğlu, sözlerini şöyle devam etti: "Azınlık hükümetine destek, kısa süreli bir erken seçim hükümeti veya bir erken seçim kararının da mümkün olmadığını, bunlar geldiğinde kendilerinin 'Hayır' diyeceklerini ifade etti. Olağanüstü bir toplantı yapılır, Meclis açılırsa erken seçim teklifiyle gelmeniz halinde buna da katılır ve 'Hayır' deriz, dedi."

"Yeni adım atmayı gerektirecek bir tablo yok"

Davutoğlu, hükümet kurma sürecinde, 9 Temmuz'dan bu yana olabilecek bütün yolları denediğine ve üretilebilecek bütün formülleri muhataplarımla paylaştığına inandığını kaydetti. MHP Genel Bahçeli ile görüşmelerinde dört formül üzerine konuştuklarına dikkati çeken Davutoğlu: "Ama zemin yoksa, karşı muhatabım olan genel başkanların kendi karar süreçlerinde saygım sonsuz. Bu anlamda bir yeni adım atmayı gerektirecek bir tablo yok. Dolayısıyla MKYK yetkilendirmiş olduğu için MKYK ile paylaşır paylaşmaz sayın cumhurbaşkanımız ile istişare edeceğim ve o istişare neticesinde gerekmesi halinde tabi ki görevi iade edeceğim." diye kaydetti.

BAHÇELİ: '4 maddelik ilke ve ön şartlarımızın AKP tarafından kabulü mümkün olmadı"

MHP lideri Bahçeli de Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmesinin ardından yazılı açıklama yaptı. MHP lideri Bahçeli, koalisyon hükümeti ihtimalinin azaldığını, Türkiye'nin seçimle karşı karşıya olduğunu belirterek, seçim hükümetine MHP'den üye verilmeyeceğini bildirdi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Türkiye 7 Haziran Milletvekili Genel Seçimleri’nin tekrarlanmasıyla karşı karşıya kalmıştır'' değerlendirmesinde bulundu.

“MHP seçim hükümetine herhangi bir üye vermeyecektir"

"Söz konusu toplantı çok verimli geçmiş, ülke gündeminde yer alan konular da ayrıca ele alınmıştır" ifadesini kullanan Bahçeli, açıklamasına şöyle devam etti: "Ne var ki Milliyetçi Hareket Partisi olarak, daha önceden kamuoyuyla paylaştığımız 4 maddelik ilke ve ön şartlarımızın AKP tarafından kabulü mümkün olmamıştır. Bu itibarla koalisyon hükümeti kurmak için lazım gelen uzlaşma zemini oluşmamış ve siyasi anlaşma iklimi vasat bulmamıştır. Şimdilik görünen odur ki mevcut siyasi kompozisyonda bir koalisyon hükümeti ihtimali çok azalmıştır. Ve Türkiye, 7 Haziran Milletvekili Genel Seçiminin tekrarlanmasıyla karşı karşıya kalmıştır. Milliyetçi Hareket Partisi olası bir seçimi doğru bulmadığını daha önce açıklamıştır. Bunun yanında azınlık hükümeti seçeneğine soğuk yaklaşımını muhataplarına ihsas ve ilan etmiştir."

"Tüm karar ve tercihleri Türkiye'nin yararı doğrultusunda kullandık"

Koalisyon kurulması hususunda 9 Temmuz'dan beri işleyen ve Anayasa'nın 116. Maddesinde ifade bulan 45 günlük sürenin kalan 6 günlük diliminde bir hükümet kurulamadığı takdirde cumhurbaşkanının sorumluluğunun aktif hale geleceğini belirten Bahçeli, şunları kaydetti: "Söz konusu 116. Madde gereğince seçimlerin yenilenmesine karar verildiğinde mevcut bakanlar kurulu çekilecek ve cumhurbaşkanı geçici bakanlar kurulunu kurmak üzere bir başbakan atayacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi oluşacak bu seçim hükümetine katılmayarak herhangi bir üye vermeyecektir. Partimiz tüm karar ve tercihlerini aziz milletimizin lehine ve Türkiye'nin yararı doğrultusunda kullanmıştır. Bundan sonraki siyasi süreç ne olursa olsun, bugünkü tıkanıklığın ve uzlaşmazlığın asıl neden ve aktörlerini herkes yakından tanıyacak ve görecektir."

CHP Sözcüsü Koç: 'Erdoğan'ın görevi Kılıçdaroğlu'na tevdi etmesini bekliyoruz'

Öte yandan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, "Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu'nun Anayasa’nın 109'uncu maddesi gereği 9 Temmuz 2015 tarihinde kendisine verilen hükümeti kurma görevini yerine getiremediği anlaşılmaktadır" değerlendirmesinde bulundu. Koç, yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti Genel Başkanı Davutoğlu'nun Anayasa’nın 109'uncu maddesi gereği 9 Temmuz 2015'te kendisine verilen hükümeti kurma görevini yerine getiremediğinin anlaşıldığını belirtti.

Haluk Koç, "Bu sebeple kendisinin teamüllere uygun bir şekilde görevi Cumhurbaşkanı'na iade ederek demokratik meşruiyete ve milli iradeye saygısını göstereceğine inanıyor, daha sonra Cumhurbaşkanı’nın görevi Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na tevdi etmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Asya Atila

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.