SON DAKİKA
Hava Durumu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Kandil’e operasyon açıklaması

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 14.02.2018 14:19
Haber Güncellenme Tarihi: 14.02.2018 14:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Kandil’e operasyon açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak'ın yeniden imarı için Türkiye'nin 5 milyar dolar kredi kolaylığı sağlayacağını açıkladı. Bakan Çavuşoğlu "Afrin gibi Kandil'e de operasyon olmalı. Bunun için ne gerekiyorsa yapılacak" diye kaydetti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün 14 Şubat’ta Kuveyt ziyareti öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çavuşoğlu, şu açıklamalarda bulundu:

"Irak'ın yeniden imarı için Türkiye'nin 5 milyar dolar kredi kolaylığı sağlayacak. Firmalarımızın yüklendiği ve tamamladığı projelerin değeri ise 25 milyar dolar değerinde. Aynı şekilde 50 milyar dolarlık insani ve kalkınma projeleri için kredi vaadinde bulunduk . Firmalarımızı hem projeleri üstlenmeye, hem yatırım yapmaya teşvik edeceğiz. Irak ve Suriye'nin istikrarı bizim için çok önemli. Buranın imari bizim ekonomimiz için de çok önemli."

"Irak'ın PKK'dan YPG'den ve diğer terör örgütlerinden temizlenmesi de çok önemli. Bu konuda ilkesel bir anlaşmamız var. Bunları inşallah Irak'tan temizleyeceğiz. Kandil'in yanısıra Kerkük, Süleymaniye, Sincar da var.Kandil operasyonu olmalı. Bu Irak için de bizim için de çok önemli. Teröristler neredeyse temizlenmeli. Onların olduğu yerde huzur olmaz. Biz nasıl kendi dağlarımız şehirlerimizin de teröristleri temizlediysek Irak'tan da temizleyeceğiz."

"Suriye'nin yeniden imarı konusunda biz varız. Ancak bizimle işbirliği yapmak isteyenler Suriye'yi bölmek isteyen terör örgütlerine desteği bitirmesi lazım."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.