SON DAKİKA
Hava Durumu

“DKTK, Kırım Tatar gençlerinin liderlere dönüştüğünü gösterdi”

Haber Giriş Tarihi: 06.08.2015 17:08
Haber Güncellenme Tarihi: 06.08.2015 18:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“DKTK, Kırım Tatar gençlerinin liderlere dönüştüğünü gösterdi”

Yabancı İşler Meydanı (Maydan İnostrannıh Del) Vakfı uzmanı Andrey Klimenko, son yıllarda genç Kırım Tatarlarının akıllı siyasi liderlere dönüşmeye başladığını kaydetti.

Türkiye’nin başkenti Ankara’da 1-2 Ağustos tarihlerinde düzenlenen Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin sonuçlarını yorumlayan Andrey Klimenko, krymr.org sitesine yaptığı konuşmada, “Eski büyük, çok yıllık tecrübeye sahip eski muhafızlar dışında, Kırım Tatarlarının Kiev’deki eylemlere etkin şekilde katıldığı Onur Devrimi ve işgal sırasında çalışmaların devam ettiği yaklaşık 1,5 yıl içinde 35-40 yaşlarındaki insanların yer aldığı orta nesil büyüyor. Bu da olumlu bir eğilim. Onlar gözler önünde akıllı siyasi liderlere dönüşüyor. Kırım Tatar gençleri, 20-25-27 yaşlarında, yabancı diller bilen, iyi konuma sahip genç erkekler ve kadınlar da kendilerini iyi yönden gösterdi” dedi.

Klimenko, bunun Kırım Tatar milli hareketinin “canlı olduğu, içinde potansiyeli olduğunun” kanıtı olduğunu belirtti. 

2. Dünya Kırım Tatar Kongresi, 1-2 Ağustos'ta 14 farklı ülkeden 184 Kırım Tatar teşkilatı temsilen 430 delege, 80 davetli ve 110 misafirin katılımıyla Ankara'da gerçekleştirildi.

260 delegenin oyuyla Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov yine Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanlığına seçildi.

Kongre çerçevesinde katılımcılar Kırım Tatar halkına, dünya toplumuna, Ukrayna’ya müracaatlar, ayrıca netice beyannamesini kabul etti.

Kongreye TBMM Başkanvekili Naci Bostancı, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel, CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kudret Bülbül ile çok sayıda gazeteci katıldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.