SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğu Ukrayna'daki provokasyonlar son birkaç yılda hazırlandı

Haber Giriş Tarihi: 14.04.2014 13:43
Haber Güncellenme Tarihi: 14.04.2014 13:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Doğu Ukrayna'daki provokasyonlar son birkaç yılda hazırlandı

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) Başkanı Valentin Nalivayçenko, Ukrayna'nın ülkenin toprak bütünlüğünü kaybetme ve güvenlik tehditleriyle birlikte yabancı istihbarat güçlerinin son derece düşmanca faaliyetleriyle karşılaştığını açıkladı.

Doğu bölgelerinde yapılan provokasyonların yabancı istihbarat güçlerinin katılımıyla ve Ukrayna bütçesinden çalınan paralar kullanarak son birkaç yıl boyunca hazırlandığını kaydeden Valentin Nalivayçenko, “Son yıllarda oluşturulan yıkıcı gruplar doğudaki birçok bölgede eylemler düzenliyor ve artık saklanmıyor. Söz konusu gruplar, aslında gizli olarak oluşturulan ve sivilleri korkutan yasadışı silahlı gruplardır” dedi.

Nalivayçenko, “Bu bizim ortak tehdidimiz, çocuklarımıza ve barış içinde yaşamamıza karşı bir tehdit. İlan edilen terörle mücadele operasyonu, komşu ülkenin istihbarat güçlerine ve provokatörlerin sivil nüfusa karşı kullanılan teröre yöneliktir. Silah kullanılması durumlarında en tehlikeli noktalar etkisiz hale getirilecek. Polisin yeterince aracı ve gücü var” diye kaydetti.

Ancak herhangi bir operasyon, bölgede yaşayan insanların, silahlı isyancılardan uzaklaşma zamanı geldiğini anlamadan gerçekleşemeyeceğini kaydeden Valentin Nalivayçenko, “Yasadışı silahlı grupların faaliyetine katılmayarak ve onların Lugansk ya da Donetsk sakinlerinin yaşamını iyileştirebileceği yalanına inanmayarak savaştan barışçıl yaşama dönmeliyiz” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.