SON DAKİKA
Hava Durumu

Dünya Kırım Tatar Kongresi, milli marşlarla sona erdi

Haber Giriş Tarihi: 02.08.2015 17:25
Haber Güncellenme Tarihi: 02.08.2015 17:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Dünya Kırım Tatar Kongresi, milli marşlarla sona erdi

Türkiye’nin başkenti Ankara’da 1-2 Ağustos tarihlerinde yapılan 2. Dünya Kırım Tatar Kongresi sona erdi.

Kongre salonunda Kırım Tatar, Ukrayna ve Türkiye milli marşları söylendi, katılımcılar “Millet’ Vatan! Kırım!” diye tempo tuttu.

Kongre çerçevesinde katılımcılar, Kırım Tatar halkına, dünya toplumuna, Ukrayna devletine müracaatlar kabul etti. Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, 260 delegenin oyuyla tekrar Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanlığı’na seçildi.

Bir sonraki Kongrenin 4 yıl sonra özgür Kırım’da Akmescit’te yapılmasını, ancak Kırım’daki durumun değişmemesi halinde, Kongre’nin Ukrayna’nın başkenti Kiev’de toplanacağı kararlaştırıldı.

2. Dünya Kırım Tatar Kongresi, 1-2 Ağustos'ta 14 farklı ülkeden 184 Kırım Tatar teşkilatı temsilen 430 delege, 80 davetli ve 110 misafirin katılımıyla Ankara'da gerçekleştirildi.

Kongreye TBMM Başkanvekili Naci Bostancı, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel, CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kudret Bülbül ile çok sayıda gazeteci katıldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.